Dane i statystyki
Kościół katolicki w Polsce w liczbach: statystyki 2026
Zebraliśmy tu 142 dane o Kościele katolickim w Polsce w 12 działach: od spisu powszechnego i niedzielnych Mszy po powołania, pielgrzymki i Caritas. Przy każdej liczbie jest odnośnik do źródła, a wszystkie sprawdziliśmy 5 listopada 2026 roku. Tam, gdzie źródła podają różne liczby, wyjaśniamy dlaczego.
Zaktualizowano:
Najważniejsze wnioski
- W spisie powszechnym 2021 obrządek łaciński Kościoła katolickiego zadeklarowało 71,3% ludności Polski, a 20,5% odmówiło odpowiedzi; wśród osób, które odpowiedziały, to 89,8%.
- W wybraną niedzielę 2024 roku na Mszy było 29,57% katolików zobowiązanych do uczestnictwa, od 62,34% w diecezji tarnowskiej do 17,53% w koszalińsko-kołobrzeskiej; w 1980 roku było to 51,0%.
- W 2024 roku w Polsce działało 10 352 parafii katolickich, a ostatnia krajowa liczba budynków to 19 130 kościołów i 5438 kaplic z danych z 2011 roku.
- Liczba alumnów diecezjalnych spadła między 2018 a 2024 rokiem o 50,4%, z 1 985 do 984.
- Na lekcje religii chodziło w roku szkolnym 2024/2025 75,6% uczniów, wobec 88,0% w roku 2018/2019.
- Udział ślubów kościelnych zależy od sposobu liczenia: ISKK podaje 50,4% wszystkich małżeństw w 2024 roku, a GUS 44,1%, bo liczy tylko małżeństwa zarejestrowane w urzędach stanu cywilnego.
- Jasna Góra podaje ponad 4,2 mln pielgrzymów w 2025 roku; to liczba samego sanktuarium, bez opisu metody.
- W bazie nasza-wiara.pl, obejmującej 588 kościołów z rozkładem Mszy, mediana to 5 Mszy w niedzielę, a najczęstszą godziną jest 18:00.
142 pozycje
Tu tego nie ma. Szukaj na całej stronie.
Ilu jest katolików w Polsce
Spis powszechny i statystyka ochrzczonych mierzą co innego: 71,3% to deklaracje wobec całej ludności w spisie z dobrowolnym pytaniem, a 91,5% to wierni według statystyki Kościoła podanej przez GUS.
Pytanie o wyznanie w spisie 2021, % całej ludności Polski
- W Narodowym Spisie Powszechnym 2021 przynależność do Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego zadeklarowało 27 121 331 mieszkańców Polski, przy dobrowolnym pytaniu o wyznanie i 38 036 118 osobach ogółu ludności. Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa
- Deklaracje przynależności do Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w NSP 2021 to 71,3% całej ludności Polski, a więc licząc także osoby, które nie odpowiedziały na dobrowolne pytanie o wyznanie. Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa
- Wśród 30 212 506 osób, które odpowiedziały w NSP 2021 na dobrowolne pytanie o wyznanie, obrządek łaciński Kościoła katolickiego zadeklarowało 89,8%; to odsetek odpowiadających, nie całej ludności Polski. Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa
- Łącznie ze wszystkimi obrządkami przynależność do Kościoła katolickiego zadeklarowało w NSP 2021 27 154 791 osób w Polsce, o 33 460 więcej niż w samym obrządku łacińskim (27 154 791 - 27 121 331). Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa (wyliczenie własne)
- Kościół greckokatolicki (obrządek bizantyjsko-ukraiński) wskazało w NSP 2021 33 209 osób w Polsce, czyli 0,09% ogółu ludności. Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa
- Odpowiedzi na dobrowolne pytanie o wyznanie odmówiły w NSP 2021 7 807 553 osoby, czyli 20,5% ludności Polski; ich przynależności spis nie ustala. Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa
- Do żadnego wyznania nie należało według NSP 2021 2 611 506 osób: 6,9% całej ludności Polski i 8,6% osób, które odpowiedziały na pytanie o wyznanie. Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa
- Największym po katolikach wyznaniem w NSP 2021 był Kościół prawosławny: 151 648 deklaracji, czyli 0,40% ludności Polski. Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa
- Świadków Jehowy wskazało w NSP 2021 108 754 osoby w Polsce, czyli 0,29% ogółu ludności. Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa
- Kościół Ewangelicko-Augsburski wskazało w NSP 2021 65 407 osób w Polsce, czyli 0,17% ogółu ludności. Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa
- Spośród 16 województw najwyższy udział deklaracji obrządku łacińskiego w NSP 2021 miało podkarpackie: 82,92% całej ludności województwa (1 735 875 osób z 2 093 360). Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa (wyliczenie własne)
- Spośród 16 województw najniższy udział deklaracji obrządku łacińskiego w NSP 2021 miało zachodniopomorskie: 64,51% całej ludności województwa (1 069 457 osób z 1 657 716). Źródło: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa (wyliczenie własne)
- Liczbę wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w 2024 r. GUS podaje jako 31 471,0 tys. i zaznacza w metodologii, że statystyka kościelna i publiczna podają tu liczbę ochrzczonych. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
- W tabeli GUS wierni (ochrzczeni) Kościoła rzymskokatolickiego stanowią w 2024 r. 91,5% ogółu ludności, wobec 95,7% w 2000 r.; tabela nie podaje, jaka liczba ludności jest podstawą tego odsetka. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
- Wyliczenie własne: 31 471,0 tys. ochrzczonych w 2024 r. wobec 37 489 tys. mieszkańców Polski na koniec 2024 r. daje 83,9% (31 471,0 / 37 489), wyraźnie mniej niż drukowane przez GUS 91,5%. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024 (wyliczenie własne)
Niedzielna Msza i Komunia
W wybraną niedzielę 2024 roku w kościele było niespełna 30% katolików zobowiązanych do uczestnictwa, a różnica między diecezjami sięga ponad trzech razy.
Wskaźnik dominicantes w Polsce, %
- W 2024 roku na Mszy świętej w wybraną niedzielę było 29,57% katolików zobowiązanych do uczestnictwa (wskaźnik dominicantes, liczony przez ISKK). Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- W 2024 roku Komunię świętą w wybraną niedzielę przyjęło 14,64% katolików zobowiązanych do uczestnictwa we Mszy (wskaźnik communicantes, ISKK). Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Spośród osób obecnych na niedzielnej Mszy świętej w 2024 roku Komunię przyjęło 49,51%, a rok wcześniej 48,30% (wskaźnik communicantes względny, ISKK). Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Najwyższy wskaźnik dominicantes wśród diecezji miała w 2024 roku diecezja tarnowska: 62,34%. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Najniższy wskaźnik dominicantes w 2024 roku miała diecezja koszalińsko-kołobrzeska: 17,53%; tuż nad nią była szczecińsko-kamieńska z 17,59%. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- W diecezji warszawskiej wskaźnik dominicantes wyniósł w 2024 roku 19,85%, czyli niespełna jedną trzecią wyniku diecezji tarnowskiej. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- W 2019 roku, w ostatnim badaniu przed pandemią, wskaźnik dominicantes wynosił 36,9%, a w 2021 roku, pierwszym po przerwie, 28,3%. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024, 2019
- Najwyższy wskaźnik dominicantes w serii od 1980 roku przypadł na 1982 rok: 57,0%; w 1980 roku było to 51,0%, w 1990 roku 50,3%, w 2000 roku 47,5%, a w 2010 roku 41,0%. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024, 1982 (wyliczenie własne)
- Wskaźnik communicantes wynosił w 1980 roku 7,8%, a w 2024 roku 14,64%: na Mszy jest dziś mniej osób niż wtedy, ale większa ich część przystępuje do Komunii. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024, 1980
- Wśród uczestników niedzielnej Mszy świętej w 2024 roku było 59,09% kobiet i 40,91% mężczyzn. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- ISKK przyjmuje, że do udziału w niedzielnej Mszy zobowiązanych jest 82% katolików, i ta wartość nie zmieniła się od początku badań, dlatego dominicantes nie jest odsetkiem wszystkich Polaków. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Sprawozdanie z badania praktyk niedzielnych złożyło w 2024 roku 9 902 z 10 549 parafii i ośrodków duszpasterskich, a braki danych objęły 6,13%. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
Ile jest kościołów, parafii i księży
Polska ma ponad 10 tysięcy parafii, a ostatnia krajowa liczba budynków kościołów pochodzi z 2011 roku; księży ubywa powoli, ale systematycznie.
Księża inkardynowani do diecezji i eparchii w Polsce
- Według danych z 2011 r., powtórzonych przez GUS w wydaniu z 2025 r., Kościół katolicki w Polsce miał 19 130 kościołów, parafialnych i nieparafialnych; GUS nie podaje nowszej liczby tych budynków. Źródło: Główny Urząd Statystyczny, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022-2024, 2011
- Według danych z 2011 r., powtórzonych przez GUS w wydaniu z 2025 r., Kościół katolicki w Polsce miał także 5438 kaplic, nie licząc kaplic cmentarnych. Źródło: Główny Urząd Statystyczny, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022-2024, 2011
- Kościół rzymskokatolicki pracuje w Polsce w 42 diecezjach (dane GUS w wydaniu z 2025 r.). Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
- W 2025 r. w Polsce było 141 biskupów; wszyscy, także obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, należą do Konferencji Episkopatu Polski. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024, 2025
- W 2024 roku w Polsce działało 10 352 parafii katolickich, o 8 więcej niż rok wcześniej (ISKK). Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Zakonnych było w 2024 roku 688 parafii, a diecezjalnych 9 664. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Najwięcej parafii w 2024 roku miała diecezja tarnowska (456), przed krakowską (450) i poznańską (416). Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Do diecezji i eparchii w Polsce było w 2024 roku inkardynowanych 23 274 księży. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Liczba księży inkardynowanych spadła w latach 2018-2024 o 6,4%: było ich 24 876 w 2018 roku, 24 208 w 2020 roku, 23 765 w 2022 roku i 23 274 w 2024 roku. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Duszpastersko w parafiach posługiwało w 2024 roku 18 170 księży, wobec 20 577 w 2018 roku. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Najwięcej księży inkardynowanych w 2024 roku miała diecezja tarnowska: 1 465; jedyny wzrost wśród diecezji od 2018 roku zanotowała warszawska, o 6,3%. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- W 2024 roku w Polsce posługiwało 109 diakonów stałych, wobec 99 w 2022 roku. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Kościół rzymskokatolicki (obrządek łaciński) miał pod koniec 2024 r. 10 272 parafie, w tym 679 zakonnych; GUS liczy je osobno od parafii obrządku greckokatolickiego. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
- W 2024 r. Kościół rzymskokatolicki w Polsce miał według GUS 28 770 księży diecezjalnych i zakonnych, w tym 5 589 zakonnych, wobec 30 925 księży w 2015 r. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
- W wykazie GUS na koniec 2024 r. było 213 zarejestrowanych kościołów i związków wyznaniowych, z czego 192 istniały; pozostałe 21 rozwiązało się lub weszło w skład innych wyznań. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
- Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny podał GUS za 2024 r. 503 996 wiernych, ponad trzykrotnie więcej niż 151 648 deklaracji w NSP 2021; to dane wyznania, nie spisu. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
- Świadkowie Jehowy podali GUS za 2024 r. 115 562 głosicieli w 1 265 zborach; kategoria głosicieli to nie to samo co 108 754 deklaracje przynależności w NSP 2021. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
Powołania, zakony i misjonarze
Liczba alumnów diecezjalnych spadła o połowę w sześć lat, a misjonarzy ubywa wolniej: w 2026 roku było ich 1556 w 99 krajach.
Alumni diecezjalni w Polsce
- W 2024 roku w polskich diecezjach formację odbywało 984 alumnów diecezjalnych. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Liczba alumnów diecezjalnych spadła między 2018 a 2024 rokiem o 50,4%: 1 985 w 2018, 1 726 w 2019, 1 619 w 2020, 1 341 w 2021, 1 165 w 2022, 1 039 w 2023 i 984 w 2024. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Na 100 księży diecezjalnych przypadało w 2024 roku średnio 4,23 alumna, a w 2018 roku 7,98. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- W czynnych żeńskich zgromadzeniach zakonnych w Polsce było w 2024 roku 15 359 sióstr, wobec 15 632 rok wcześniej. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Czynne zgromadzenia żeńskie prowadziły w 2024 roku 1 926 domów, a rok wcześniej 1 950. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Najliczniejszym czynnym zgromadzeniem żeńskim w Polsce w 2024 roku były służebniczki starowiejskie: 773 siostry. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- W męskich zgromadzeniach zakonnych i stowarzyszeniach życia apostolskiego w Polsce było w 2024 roku 7 123 osób, nie licząc zakonników przebywających za granicą. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- W 2024 r. w seminariach Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce uczyło się według GUS 976 alumnów diecezjalnych i 397 zakonnych; alumnów diecezjalnych w 2000 r. było 4 718. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
- Do seminariów duchownych w Polsce przyjęto w 2026 r. 304 kandydatów do kapłaństwa, z czego 221 do seminariów diecezjalnych, według danych przewodniczącego Konferencji Rektorów przekazanych KAI (stan na 1 października 2026 r.). Źródło: KAI (ekai.pl), dane ks. Jana Frąckowiaka, Konferencja Rektorów WSD, 2026
- Na 1 października 2026 r. w 68 ośrodkach formacyjnych w Polsce było 1372 seminarzystów; wcześniej liczono ich: 1959 w 2022 r., 1690 w 2023 r., 1594 w 2024 r. i 1453 w 2025 r. Źródło: KAI (ekai.pl), dane ks. Jana Frąckowiaka, Konferencja Rektorów WSD, 2026
- Na 1 października 2026 r. na misjach posługiwało 1556 polskich misjonarek i misjonarzy w 99 krajach świata, według danych Komisji Episkopatu ds. Misji. Źródło: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, 2026
- Na 1 października 2025 r. Komisja Episkopatu ds. Misji naliczyła 1617 polskich misjonarek i misjonarzy w 99 krajach. Źródło: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, 2025
- Na 1 października 2024 r. Komisja Episkopatu ds. Misji naliczyła 1662 polskie misjonarki i misjonarzy w 99 krajach. Źródło: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, 2024
- Wśród 1556 polskich misjonarzy na 1 października 2026 r. było 663 zakonników, 589 sióstr zakonnych, 265 księży diecezjalnych i 39 osób świeckich. Źródło: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, 2026
- Na 1 października 2026 r. w Afryce i na Madagaskarze pracowało 616 polskich misjonarzy, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach 601, w Azji 269, w Oceanii 60, a w Ameryce Północnej 10. Źródło: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, 2026
- Najwięcej polskich misjonarzy w jednym kraju na 1 października 2026 r. pracowało w Brazylii: 180; dalej Boliwia 104, Kamerun 99, Kazachstan 89 i Argentyna 78 (kolejność ułożona przez nas z danych Komisji: 180 > 104 > 99 > 89 > 78). Źródło: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, 2026 (wyliczenie własne)
- Spośród 265 polskich księży diecezjalnych na misjach na 1 października 2026 r. najwięcej pochodziło z diecezji tarnowskiej: 44. Źródło: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, 2026
- Spośród 663 polskich zakonników na misjach na 1 października 2026 r. najwięcej było werbistów: 141. Źródło: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, 2026
Chrzty, Komunie, bierzmowania i śluby
Liczba sakramentów spada, a udział ślubów kościelnych zależy od sposobu liczenia: ISKK podaje 50,4%, GUS 44,1%, bo dzieli inne liczniki przez tę samą liczbę małżeństw.
Sakramenty udzielone w Polsce w 2024 roku
- W 2024 roku w Polsce udzielono 247 168 chrztów (ISKK). Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Najwięcej chrztów w ostatniej dekadzie udzielono w 2017 roku: 392 446. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024, 2017 (wyliczenie własne)
- Chrzty dzieci do pierwszego roku życia stanowiły w 2024 roku 86,9% liczby urodzeń, wobec 93,6% w 2014 roku. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło w 2024 roku 319 928 osób. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Sakrament bierzmowania przyjęły w 2024 roku 212 943 osoby, wobec 293 984 rok wcześniej. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- W 2024 roku zawarto 68 285 katolickich małżeństw sakramentalnych, wobec 125 032 w 2019 roku. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Katolickie małżeństwa sakramentalne stanowiły według ISKK 50,4% wszystkich małżeństw zawartych w Polsce w 2024 roku, a w 2014 roku 70,1%. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- W 2024 r. w Polsce zawarto według rejestru stanu cywilnego 135 402 małżeństwa, najmniej w zestawieniu GUS obejmującym lata od 1999 r. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
- Małżeństwa wyznaniowe ze skutkami cywilnymi stanowiły w 2024 r. 44,1% wszystkich małżeństw w Polsce (59 740 z 135 402), licząc według rejestru stanu cywilnego, a nie ślubów podawanych przez Kościoły. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
- W 2010 r. małżeństwa wyznaniowe ze skutkami cywilnymi stanowiły 68,1% wszystkich małżeństw w Polsce (155 509 z 228 337) według rejestru stanu cywilnego. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024, 2010
- Rejestr stanu cywilnego odnotował w 2024 r. 58 927 małżeństw zawartych w Kościele katolickim ze skutkami cywilnymi; GUS zaznacza, że nie jest to liczba wszystkich ślubów kościelnych. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024
- Statystyka kościelna (68 285 ślubów) i rejestr stanu cywilnego (58 927) różnią się w 2024 r. o 9 358 małżeństw; GUS wyjaśnia, że nie każdy ślub kościelny musi trafić do rejestru, ale nie rozbija tej różnicy. Źródło: GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024 (wyliczenie własne)
- W 2024 r. zarejestrowano w Polsce 251 782 urodzenia żywe. Źródło: GUS, Rocznik Demograficzny 2025, 2024
Wiara i modlitwa w badaniach
Sondaże pytają dorosłych o deklaracje, więc ich wyniki nie są tym samym co liczenie wiernych w kościele; najnowsze dane o codziennej modlitwie pochodzą z Pew, a CBOS ostatnio pytał o nią w 2015 roku.
Udział w praktykach religijnych, badanie CBOS, sierpień 2026, %
- W badaniu CBOS z sierpnia 2026 r. 33% dorosłych Polaków zadeklarowało udział w mszach, nabożeństwach lub spotkaniach religijnych raz w tygodniu; to deklaracja ankietowa, a nie wskaźnik dominicantes. Źródło: CBOS, Trendy: praktyki religijne, 2026
- W badaniu CBOS z sierpnia 2026 r. udział w praktykach religijnych zazwyczaj kilka razy w tygodniu zadeklarowało 4% dorosłych Polaków, 1 lub 2 razy w miesiącu 12%, a kilka razy w roku 29%. Źródło: CBOS, Trendy: praktyki religijne, 2026
- W badaniu CBOS z sierpnia 2026 r. 23% dorosłych Polaków zadeklarowało, że w ogóle nie uczestniczy w mszach, nabożeństwach ani spotkaniach religijnych. Źródło: CBOS, Trendy: praktyki religijne, 2026
- W zagregowanych badaniach CBOS ze stycznia-kwietnia 2024 r. udział w praktykach religijnych co tydzień deklarowało 34% dorosłych Polaków, najmniej od początku pomiarów w 1997 r.; w 2020 r. było to 39%. Źródło: CBOS, komunikat nr 50/2024
- W trzech połączonych sondażach CBOS z sierpnia-października 2025 r. (po około 1000 dorosłych, głównie telefonicznie) co najmniej cotygodniowe praktyki religijne deklarowało 32% badanych, a 33% nie praktykowało wcale. Źródło: CBOS, Flash nr 54/2025
- W zagregowanych badaniach CBOS ze stycznia-kwietnia 2024 r. za raczej lub całkowicie niewierzących uważało się 14% dorosłych Polaków, wobec 8% w 2019 r. Źródło: CBOS, komunikat nr 50/2024
- W badaniu CBOS z kwietnia 2024 r. (1079 dorosłych mieszkańców Polski) przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego wskazało 88,8%, a brak przynależności do jakiegokolwiek wyznania 7,3%. Źródło: CBOS, komunikat nr 50/2024
- W badaniach CBOS z pierwszych ośmiu miesięcy 2021 r. regularne praktyki religijne deklarowało 23% osób w wieku 18-24 lata, wobec 69% w tej grupie wieku w 1992 r. Źródło: CBOS, komunikat nr 144/2021
- W badaniu CBOS z września 2026 r. (956 dorosłych) działalność Kościoła rzymskokatolickiego dobrze oceniło 45% badanych, źle 42%, a 13% nie miało zdania. Źródło: CBOS, komunikat nr 103/2026
- W badaniu CBOS z sierpnia 2026 r. (935 dorosłych, do pięciu wskazań) wiarę religijną wśród najważniejszych wartości wymieniło 21% badanych, o 7 punktów mniej niż w 2019 r. Źródło: CBOS, komunikat nr 96/2026
- W badaniu CBOS z lutego 2015 r. (1003 dorosłych) codzienną modlitwę deklarowało 43% badanych, wobec 56% w 2005 r. Źródło: CBOS, komunikat nr 26/2015
- W badaniu Pew Research Center z wiosny 2024 r. modlitwę co najmniej raz dziennie deklarowało 18% dorosłych w Polsce; to inne pytanie i inny sondaż niż w CBOS, więc nie ciąg dalszy wyniku CBOS. Źródło: Pew Research Center, Spirituality and Religion: How the U.S. Compares With 35 Other Countries (2025), 2024
- W badaniu Pew z lat 2015-2016 udział w nabożeństwach co tydzień deklarowało 26% dorosłych Polaków poniżej 40. roku życia i 55% starszych; Pew wskazuje to jako największą różnicę wśród badanych krajów. Źródło: Pew Research Center, The Age Gap in Religion Around the World (2018), 2016
Religia w szkole
Na lekcje religii chodzą trzy czwarte uczniów, ale odsetek spada z roku na rok, a w liceach jest już poniżej połowy.
Uczniowie na lekcjach religii, wszystkie typy placówek, %
- Na lekcje religii chodziło w roku szkolnym 2024/2025 75,6% uczniów we wszystkich typach placówek (dane Komisji Wychowania Katolickiego KEP podane przez ISKK). Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Odsetek uczniów na religii spadał co roku: 88,0% w roku 2018/2019, 87,6%, 85,7%, 82,4%, 80,3%, 78,6% i 75,6% w roku 2024/2025. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024, 2018
- Najwyższa frekwencja na religii w roku 2024/2025 była w diecezji tarnowskiej: 96,1%. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Najniższą frekwencję na religii w roku 2024/2025 miała diecezja warszawska: 53,3%. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- W szkołach podstawowych na religię chodziło w roku 2024/2025 86,4% uczniów. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- W liceach ogólnokształcących na religię chodziło w roku 2024/2025 48,1% uczniów, wobec 57,5% rok wcześniej. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Świeckie kobiety stanowiły w roku 2024/2025 47,8% nauczycieli religii, a księża diecezjalni 29,7%. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Nauczyciele religii do 30. roku życia stanowili w roku 2024/2025 5,1% wszystkich uczących, a ci po sześćdziesiątce 7,3%. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
Pielgrzymki i sanktuaria
Jasna Góra podaje ponad 4,2 mln pielgrzymów w 2025 roku; to liczby samego sanktuarium, bez opisu metody, a innych porównywalnych danych z polskich sanktuariów prawie nie ma.
Pielgrzymki zorganizowane na Jasną Górę, maj-wrzesień 2025
- Według sprawozdania kustosza Jasną Górę odwiedziło w 2025 r. ponad 4,2 mln pielgrzymów; to liczba podana przez samo sanktuarium, bez opisu metody liczenia. Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry, 2025
- Według sprawozdania kustosza Jasną Górę odwiedziło w 2024 r. ponad 4 000 000 pielgrzymów; to liczba podana przez samo sanktuarium, bez opisu metody liczenia. Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry, 2024
- Od maja do września 2025 r. na Jasną Górę dotarło 108 223 pątników w pielgrzymkach pieszych, rowerowych, biegowych, rolkowych i konnej. Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry, 2025
- Od maja do września 2025 r. w 251 pielgrzymkach pieszych przyszło na Jasną Górę 97 485 osób; 10 051 osób dojechało w 215 grupach rowerowych, a 548 przybiegło w 18 grupach biegowych. Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry, 2025
- W sprawozdaniu za 2024 r. Jasna Góra podaje 101 627 pątników przybyłych we wszystkich rodzajach pielgrzymek, w tym 92 097 osób w 237 pielgrzymkach pieszych. Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry, 2024
- Od 24 kwietnia do 14 sierpnia 2026 r. na Jasną Górę przybyło 80 345 pątników w pielgrzymkach pieszych, rowerowych, biegowych, konnej i na rolkach; sanktuarium zaznacza, że nie wlicza w to kilku tysięcy pielgrzymów sztafetowych. Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry, 2026
- W sezonie 2025, od maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło 74 215 pątników; zestawienie za 2026 r. liczy od 24 kwietnia, więc oba okresy nie zaczynają się tego samego dnia. Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry, 2025
- Od kwietnia do 25 sierpnia 2026 r. we wszystkich rodzajach pielgrzymek przybyło na Jasną Górę łącznie ponad 110 tys. pątników; pielgrzymowanie trwało jeszcze do połowy września, więc to nie jest wynik końcowy sezonu. Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry, 2026
- W 2025 r. przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji oprowadzili 1014 grup z USA liczących 18 221 uczestników, najwięcej spośród krajów zagranicznych; to tylko grupy z przewodnikiem, nie wszyscy pielgrzymi z zagranicy. Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry, 2025
- W 2025 r. do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej przybyło według klasztoru ponad 1,8 mln pielgrzymów i turystów; liczba obejmuje obie te grupy razem i nie ma opisu metody. Źródło: Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, 2025
Zabytki i kościoły drewniane
Na terenie parafii jest ponad 40 tysięcy zabytków, a ponad 24 tysiące z nich wpisano do rejestru; krajowej liczby samych kościołów drewnianych nie udało się znaleźć.
Zabytki nieruchome na terenie parafii katolickich, 2024
- Na terenie parafii katolickich w Polsce znajdowało się w 2024 roku 40 564 zabytków nieruchomych, wobec 34 143 w 2018 roku. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Do rejestru zabytków wpisanych było w 2024 roku 24 123 obiektów na terenie parafii katolickich. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- Zwiedzającym udostępniono w 2024 roku 27 232 zabytków parafialnych, czyli około 67% z 40 564. Źródło: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024 (wyliczenie własne)
- Na 31 grudnia 2011 r. w rejestrze zabytków nieruchomych było blisko 12 500 obiektów sakralnych, w tym około 9000 kościołów i kaplic, głównie rzymskokatolickich; resztę stanowiły m.in. klasztory, dzwonnice i grobowce. Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa, "Ochrona Zabytków" 1-2/2012 (J. Szałygin), 2011
- W styczniu 2011 r. parafie katolickie w Polsce miały 6500 zabytkowych kościołów, z czego 5769 wpisanych do rejestru zabytków; wszystkich zabytków nieruchomych w rękach parafii było 33 466. Źródło: GUS i Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, Kościół katolicki w Polsce 1991-2011
- W raporcie NID z 2023 r. drewnianych zabytków o funkcji sakralnej jest 3232 w Krajowej Ewidencji Zabytków i 2312 w rejestrze zabytków; obejmuje to wszystkie obiekty sakralne, nie same kościoły. Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Raport o stanie architektury drewnianej w Polsce (2023), 2022
- Na Liście światowego dziedzictwa UNESCO od 2003 r. jest wspólny wpis (nr ref. 1053) obejmujący 6 drewnianych gotyckich kościołów południowej Małopolski: Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa. Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa, 2003
- Na Liście światowego dziedzictwa UNESCO od 2013 r. jest transgraniczny wpis Polski i Ukrainy obejmujący 16 drewnianych cerkwi regionu karpackiego, zbudowanych między XVI a XIX wiekiem. Źródło: UNESCO World Heritage Centre, 2013
Polska na tle świata
W badaniu Pew w 24 krajach Polska ma największy odsetek katolików wśród dorosłych, a katolicy w Polsce to około 2,2% katolików na świecie.
Odsetek katolików wśród dorosłych, 3 kraje z największym udziałem, %
- W badaniu Pew z wiosny 2024 r. w 24 krajach 92% dorosłych w Polsce to katolicy, najwyższy odsetek wśród badanych krajów, przed Filipinami (80%) i Włochami (69%). Źródło: Pew Research Center, 2024
- Na 30 czerwca 2024 r. na świecie było 1 422 144 000 katolików, o 16 690 000 więcej niż w poprzednim zestawieniu. Źródło: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026, 2024
- Na 30 czerwca 2024 r. katolicy stanowili 17,8% ludności świata liczącej 7 995 573 000 osób. Źródło: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026, 2024
- Na 30 czerwca 2024 r. w Europie było 287 240 000 katolików, nieco mniej niż w Afryce (288 312 000). Źródło: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026, 2024
- Na 30 czerwca 2024 r. katolicy stanowili 39,7% ludności Europy, wobec 17,8% w skali świata. Źródło: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026, 2024
- Na 31 grudnia 2024 r. na świecie było 407 421 księży, o 425 więcej niż w poprzednim zestawieniu; Fides nazywa to pierwszym wzrostem od pięciu lat. Źródło: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026, 2024
- W Europie na 31 grudnia 2024 r. było 152 608 księży (109 507 diecezjalnych + 43 101 zakonnych; sumę liczymy sami, bo tabela Fides jej nie podaje), o 2483 mniej niż w poprzednim zestawieniu. Źródło: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026, 2024 (wyliczenie własne)
- Na 31 grudnia 2024 r. na świecie było 103 604 alumnów wyższych seminariów, diecezjalnych i zakonnych, o 2891 mniej niż w poprzednim zestawieniu (106 495). Źródło: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026, 2024
- Na 31 grudnia 2024 r. w Europie było 12 099 alumnów wyższych seminariów, o 701 mniej niż w poprzednim zestawieniu; w Afryce było ich 35 710. Źródło: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026, 2024
- Na 31 grudnia 2024 r. na świecie było 580 131 sióstr zakonnych, o 9292 mniej niż w poprzednim zestawieniu; w Europie 179 367, o 6473 mniej. Źródło: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026, 2024
- Księża Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce to około 7,1% księży na świecie (28 770 według GUS wobec 407 421 według Fides, oba za 2024 r.; wyliczenie własne z dwóch różnych źródeł). Źródło: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026, 2024 (wyliczenie własne)
- Ochrzczeni katolicy w Polsce to około 2,2% katolików na świecie (31 471,0 tys. według GUS wobec 1 422 144 000 według Fides, oba za 2024 r.; wyliczenie własne z dwóch różnych źródeł). Źródło: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026, 2024 (wyliczenie własne)
Caritas w liczbach
Sieć Caritas pomogła w 2025 roku ponad 1,1 mln osób, a większość wykazanej wartości pomocy pochodziła ze środków publicznych.
Struktura wolontariatu Caritas w 2025 roku
- W 2025 r. pomoc od Caritas w Polsce i za granicą otrzymało ponad 1,1 mln osób. Źródło: Caritas Polska, Raport 2025
- W 2025 r. pomoc od Caritas otrzymało w Polsce ponad 760 tys. osób; dane przesłane przez Caritas diecezjalne sumują się do 762 736 odbiorców. Źródło: Caritas Polska, Raport 2025
- Pomoc udzielona w Polsce w 2025 r. przez sieć Caritas miała wartość ponad 1,2 mld zł; sieć tworzą Caritas Polska i 45 Caritas diecezjalnych. Źródło: Caritas Polska, Raport 2025
- Z 1 224 077 962 zł wykazanych przez Caritas diecezjalne za 2025 r. 853 689 939 zł pochodziło ze środków publicznych; jedna diecezja nie podała danych o wartości, a jedna przekazała niepełne. Źródło: Caritas Polska, Raport 2025
- W 2025 r. dzieła Caritas Polska i Caritas diecezjalnych wspierało 70 000 wolontariuszy, a pracowało w nich 11 858 osób. Źródło: Caritas Polska, Raport 2025
- W strukturze wolontariatu Caritas w 2025 r. było 3025 Szkolnych Kół Caritas, obok 3849 Parafialnych Zespołów Caritas, 47 Przedszkolnych Kół Caritas, 33 Centrów Wolontariatu i 7 Akademickich Zespołów. Źródło: Caritas Polska, Raport 2025
- W 2025 r. Caritas Polska udzieliła Ukrainie wsparcia o wartości 9 206 485 zł, z którego skorzystało ponad 13 000 mieszkańców tego kraju. Źródło: Caritas Polska, Raport 2025
- Z różnych form pomocy żywnościowej sieci Caritas skorzystało w Polsce w 2025 r. ponad 400 tys. osób, a 73 jadłodajnie wydały blisko 3 mln posiłków. Źródło: Caritas Polska, Raport 2025
Niedziela w polskich kościołach: dane własne
W naszej bazie typowy kościół ma 5 Mszy w niedzielę, a najczęstszą godziną jest 18:00; to własny zbiór redakcji, nie próba reprezentatywna.
Najczęstsze godziny Mszy niedzielnej w bazie nasza-wiara.pl, % kościołów
- Baza nasza-wiara.pl obejmowała 5 listopada 2026 roku 631 opisanych kościołów z 45 diecezji; to własny zbiór redakcji, nie próba reprezentatywna wobec 10 352 parafii w Polsce. Dane własne: Nasza Wiara, baza kościołów, n = 631
- Spośród opisanych kościołów 588 ma w bazie rozkład Mszy niedzielnych, a mediana to 5 Mszy w niedzielę w jednym kościele (średnia 4,87). Dane własne: Nasza Wiara, baza kościołów, n = 588
- Dokładnie 5 Mszy w niedzielę ma w bazie 188 kościołów, czyli 32,0% z 588 z podanym rozkładem; to najczęstsza liczba. Dane własne: Nasza Wiara, baza kościołów, n = 588
- Najwięcej Mszy niedzielnych w bazie, 13, ma w rozkładzie konkatedra w Żywcu; rozkłady parafii mogą obejmować także kaplice. Dane własne: Nasza Wiara, baza kościołów, n = 588
- Najczęstszą godziną Mszy niedzielnej w bazie jest 18:00: ma ją w rozkładzie 311 z 588 kościołów, czyli 52,9%; kolejne to 12:00 (43,9%), 7:00 (38,9%), 9:00 (35,5%) i 10:00 (34,7%). Dane własne: Nasza Wiara, baza kościołów, n = 588
- Mszę niedzielną o 17:00 lub później ma w bazie 473 z 588 kościołów, czyli 80,4%. Dane własne: Nasza Wiara, baza kościołów, n = 588
- Mszę niedzielną przed 7:00 ma w bazie 79 z 588 kościołów (13,4%), a Mszę o 19:00 lub później 74 kościoły (12,6%). Dane własne: Nasza Wiara, baza kościołów, n = 588
- Najczęstszym wezwaniem w bazie jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny: 59 z 631 kościołów, czyli 9,4%, a drugim Narodzenie NMP z 29. Dane własne: Nasza Wiara, baza kościołów, n = 631
Najczęstsze pytania
- Ile jest kościołów w Polsce?
- Ostatnia krajowa liczba to 19 130 kościołów parafialnych i nieparafialnych oraz 5438 kaplic, bez kaplic cmentarnych. Dotyczy Kościoła rzymskokatolickiego i pochodzi z 2011 roku, a GUS powtarza ją w wydaniu z 2025 roku. Nowszej liczby budynków nie znaleźliśmy; nie należy jej mylić z liczbą parafii, której jest ponad 10 tysięcy.
- Ile jest parafii w Polsce?
- Według ISKK w 2024 roku działało 10 352 parafii katolickich, w tym 688 zakonnych, wliczając obrządki wschodnie. GUS podaje 10 272 parafie samego Kościoła rzymskokatolickiego.
- Ile jest diecezji w Polsce?
- Kościół rzymskokatolicki pracuje w Polsce w 42 diecezjach. W 2025 roku w Polsce było 141 biskupów, także obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.
- Ilu jest księży w Polsce?
- Zależy od sposobu liczenia. ISKK podaje 23 274 księży inkardynowanych do diecezji i eparchii w 2024 roku, bez księży zakonnych, a GUS 28 770 księży diecezjalnych i zakonnych Kościoła rzymskokatolickiego.
- Ilu jest katolików w Polsce?
- W spisie powszechnym 2021 obrządek łaciński zadeklarowało 27 121 331 osób, czyli 71,3% ludności, przy dobrowolnym pytaniu, na które 20,5% nie odpowiedziało. Statystyka Kościoła podana przez GUS mówi o 31 471,0 tys. ochrzczonych w 2024 roku. W badaniu CBOS z kwietnia 2024 roku przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego wskazało 88,8% dorosłych.
- Ile osób chodzi do kościoła w Polsce?
- W wybraną niedzielę 2024 roku na Mszy było 29,57% katolików zobowiązanych do uczestnictwa, co policzył ISKK. W sondażu CBOS z sierpnia 2026 roku 33% dorosłych deklarowało udział w praktykach raz w tygodniu, a 4% kilka razy w tygodniu. Pierwsze to liczenie w kościołach, drugie to deklaracje, więc tych liczb nie należy porównywać wprost.
- Co oznaczają dominicantes i communicantes?
- Dominicantes to odsetek katolików zobowiązanych do niedzielnej Mszy, którzy są na niej obecni w wybraną niedzielę roku. Communicantes to odsetek tych zobowiązanych, którzy tego dnia przyjmują Komunię. ISKK przyjmuje na stałe, że zobowiązanych jest 82% katolików, a wskaźniki liczy od 1980 roku.
Metodologia
Wybieraliśmy dane od instytucji, które je zebrały: GUS, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, CBOS, Pew Research Center, Agenzia Fides, Komisja Episkopatu ds. Misji, Biuro Prasowe Jasnej Góry, Caritas Polska, Narodowy Instytut Dziedzictwa i UNESCO. Dane o seminariach za 2026 rok pochodzą z depeszy KAI, bo nie znaleźliśmy ich na stronie Konferencji Rektorów ani KEP. Każdy plik i każdą stronę otworzyliśmy 5 listopada 2026 roku, odszukaliśmy w nich liczbę i porównaliśmy zdanie z tym, co źródło mierzy. Tabele rocznika ISKK czytaliśmy z obrazu stron, bo tekst PDF przestawia kolumny. Pozycje oznaczone jako wyliczenie własne (udziały, sumy, kolejność) policzyliśmy sami, a działanie podajemy przy liczbie lub w notatkach do pliku danych.
Rozbieżności. Odsetek 91,5% wiernych w tabeli GUS nie zgadza się z 31 471,0 tys. ochrzczonych i 37 489 tys. mieszkańców, co daje 83,9%; GUS nie podaje podstawy tego odsetka. ISKK i GUS podają inne liczby parafii, księży i alumnów, bo liczą inny zakres (na przykład ISKK księży inkardynowanych do diecezji i eparchii, a GUS księży diecezjalnych i zakonnych obrządku łacińskiego). Dominicantes to liczenie w kościołach wobec zobowiązanych katolików, a sondaże CBOS i Pew to deklaracje dorosłych, więc nie łączymy ich w jeden trend. CBOS 43% i Pew 18% codziennej modlitwy to różne badania. Cytujemy tabele rocznika ISKK, a nie jego streszczenie, które w kilku miejscach od nich odbiega: spadek liczby księży o ponad 6% dotyczy lat 2018-2024, a nie jednego roku; diecezja warszawska ma 53,3% uczniów na religii, a nie 52,3%; 34 tys. zabytków to dane z 2018 roku, a nie z 2021; zwiedzającym udostępniono około 67% zabytków, a nie blisko 60%. Krajowej liczby samych kościołów drewnianych nie znaleźliśmy, tak jak porównywalnych danych z innych sanktuariów niż Jasna Góra i Kalwaria Zebrzydowska oraz liczby szkół katolickich ze źródła pierwotnego.
Progi źródłowe. Dane o Kościele w Polsce skupiają się u niewielu instytucji, więc przyjęliśmy łagodniejsze progi niż nasz zwykły standard: co najmniej 12 domen źródłowych zamiast 25 i najwyżej 35% danych z jednej domeny zamiast 12%. Dane własne mają próg 500 obserwacji zamiast 1000.
Aktualizacja. Kolejny rocznik ISKK za 2025 rok spodziewany jest około grudnia 2026; po jego ukazaniu zaktualizujemy dane ISKK, a pozostałe sprawdzamy raz na kwartał.
Dane własne. Liczymy rekordy kościołów opublikowane w serwisie nasza-wiara.pl, stan na 5 listopada 2026 roku: 631 kościołów z 45 diecezji, z czego 588 z rozkładem Mszy niedzielnych. Rozkłady pochodzą ze stron parafii i diecezji i zostały sprawdzone między 4 a 29 września 2026 roku. Liczymy zwykły rozkład niedzielny, bez Mszy wieczornej w sobotę i bez rozkładów tylko na lipiec i sierpień; ten sam kościół z kilkoma Mszami o jednej godzinie (na przykład w kaplicy filialnej) liczymy raz. Rozkłady mogą obejmować kaplice należące do parafii. To zbiór redakcji, który rośnie o kolejne kościoły, a nie próba reprezentatywna wobec 10 352 parafii, więc wyniki opisują tylko ten zbiór.
Jak cytować
Nasza Wiara, Kościół katolicki w Polsce w liczbach: statystyki 2026, stan na 5 listopada 2026, https://nasza-wiara.pl/kosciol-w-polsce-statystyki/. Numer pozycji pozostaje stały do następnej aktualizacji, a przy każdej liczbie podajemy jej źródło pierwotne; najlepiej cytować je bezpośrednio.
Źródła
- caritas.pl: Caritas Polska, Raport 2025
- cbos.pl: CBOS, Trendy: praktyki religijne; CBOS, komunikat nr 50/2024; CBOS, Flash nr 54/2025; CBOS, komunikat nr 144/2021; CBOS, komunikat nr 103/2026; CBOS, komunikat nr 96/2026; CBOS, komunikat nr 26/2015
- ekai.pl: KAI (ekai.pl), dane ks. Jana Frąckowiaka, Konferencja Rektorów WSD
- fides.org: Agenzia Fides, Catholic Church Statistics 2026
- iskk.pl: ISKK SAC, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia 2024
- kalwaria.eu: Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
- ksiegarnia.nid.pl: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Raport o stanie architektury drewnianej w Polsce (2023)
- misje.pl: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji
- news.jasnagora.pl: Biuro Prasowe Jasnej Góry
- nid.pl: Narodowy Instytut Dziedzictwa
- ochronazabytkow.nid.pl: Narodowy Instytut Dziedzictwa, "Ochrona Zabytków" 1-2/2012 (J. Szałygin)
- pewresearch.org: Pew Research Center, Spirituality and Religion: How the U.S. Compares With 35 Other Countries (2025); Pew Research Center, The Age Gap in Religion Around the World (2018); Pew Research Center
- stat.gov.pl: GUS, NSP 2021, tablice ostateczne: przynależność wyznaniowa; GUS, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022–2024; Główny Urząd Statystyczny, Wyznania religijne w Polsce w latach 2022-2024; GUS, Rocznik Demograficzny 2025; GUS i Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, Kościół katolicki w Polsce 1991-2011
- whc.unesco.org: UNESCO World Heritage Centre