Modlitwa do św. Bartłomieja Apostoła

1 marca, 2025
Napisane przez Marek Czarnecki

Autor strony to pasjonat teologii i duchowości, dzielący się swoim doświadczeniem i wiedzą, by inspirować innych na drodze wiary.

Święty Bartłomiej – apostoł bez fałszu, którego szczerość i prawość zostały dostrzeżone przez samego Chrystusa. Ten wierny uczeń, znany także jako Natanael, oddał życie za wiarę, pozostawiając nam przykład niezachwianej wierności Ewangelii. W modlitwie do św.

Bartłomieja prosimy o dar prawości serca i odwagę w wyznawaniu wiary, nawet w obliczu największych przeciwności.

Główna Modlitwa do św. Bartłomieja Apostoła

Święty Bartłomieju, wierny Apostole Chrystusa, którego Pan nazwał „prawdziwym Izraelitą, w którym nie ma podstępu”, wysłuchaj naszej modlitwy i wstawiaj się za nami u Boga.

Ty, który z czystym sercem szukałeś prawdy i znalazłeś ją w Jezusie, pomóż nam żyć w prawdzie i szczerości wobec Boga i ludzi. Wyproś nam łaskę prostoty i przejrzystości intencji, abyśmy jak Ty, byli wolni od wszelkiego fałszu i obłudy.

Patronie lekarzy, rzemieślników i rolników, który odważnie głosiłeś Ewangelię aż po krańce świata i oddałeś życie za wiarę, umacniaj nas w chwilach próby i cierpienia. Naucz nas wierności Chrystusowi nawet w najtrudniejszych okolicznościach.

Święty Bartłomieju, módl się za nami, abyśmy w każdym człowieku, którego spotykamy, rozpoznawali obecność Chrystusa i służyli Mu z miłością. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Litania do św. Bartłomieja Apostoła

Kyrie eleison, Christe eleison, Kyrie eleison. Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas. Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami. Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami. Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami. Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, módl się za nami. Święty Bartłomieju, módl się za nami. Święty Bartłomieju, prawdziwy Izraelito bez podstępu, módl się za nami. Święty Bartłomieju, szukający Mesjasza z czystym sercem, módl się za nami. Święty Bartłomieju, powołany przez Chrystusa, módl się za nami. Święty Bartłomieju, wierny świadku nauczania Chrystusa, módl się za nami. Święty Bartłomieju, apostole pogan, módl się za nami. Święty Bartłomieju, głosicielu Ewangelii w Indiach, módl się za nami. Święty Bartłomieju, misjonarzu w Armenii, módl się za nami. Święty Bartłomieju, pogromco demonów, módl się za nami. Święty Bartłomieju, który nawróciłeś króla Armenii, módl się za nami. Święty Bartłomieju, którego skóra została zdjęta za wiarę, módl się za nami. Święty Bartłomieju, mężny w cierpieniu, módl się za nami. Święty Bartłomieju, wierny aż do śmierci, módl się za nami. Święty Bartłomieju, patronie lekarzy, módl się za nami. Święty Bartłomieju, patronie rzeźników i garbarzy, módl się za nami. Święty Bartłomieju, opiekunie rolników, módl się za nami. Święty Bartłomieju, orędowniku w chorobach skóry, módl się za nami. Święty Bartłomieju, wzorze prostoty i prawdy, módl się za nami. Święty Bartłomieju, obrońco przed burzami i piorunami, módl się za nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módl się za nami, święty Bartłomieju Apostole. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Wszechmogący, wieczny Boże, który dałeś świętemu Bartłomiejowi Apostołowi łaskę szczerego umiłowania Twojego Słowa i wiernego głoszenia go aż po męczeńską śmierć, spraw, prosimy, abyśmy za jego przykładem i wstawiennictwem trwali w prawdzie Ewangelii i odważnie ją wyznawali. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa o szczerość i prawość serca

Święty Bartłomieju, którego Jezus nazwał człowiekiem bez podstępu, pomóż mi żyć w prawdzie przed Bogiem i ludźmi. Wyproś mi łaskę szczerego serca, wolnego od dwulicowości, kłamstwa i obłudy.

W świecie pełnym fałszu i manipulacji, pomóż mi być zawsze wiernym prawdzie, nawet gdy jest to trudne i wymaga odwagi. Naucz mnie patrzeć na siebie i innych z prostotą i przejrzystością intencji.

Spraw, aby moje słowa i czyny były zawsze zgodne z tym, co mam w sercu, a moje serce było pełne miłości do Boga i bliźnich. Broń mnie przed pokusą ukrywania swoich prawdziwych intencji i udawania kogoś, kim nie jestem.

Święty Bartłomieju, człowieku prawego serca, módl się za mnie. Amen.

Modlitwa w chorobie i cierpieniu

Święty Bartłomieju, który doznałeś okrutnego męczeństwa dla Chrystusa, wstawiaj się za mną w chorobie i cierpieniu, które teraz znoszę. Jako patron lekarzy i orędownik w chorobach skóry, wyproś mi u Boga łaskę uzdrowienia, jeśli taka jest Jego wola.

Pomóż mi przyjmować moje cierpienia z wiarą i cierpliwością, widząc w nich udział w zbawczej męce Chrystusa. Kiedy czuję się przytłoczony(a) bólem i niepewnością, przypominaj mi, że Bóg jest zawsze blisko cierpiących.

Wspieraj lekarzy i pielęgniarki, którzy się mną opiekują, aby z mądrością i empatią podchodzili do swojej posługi. Pomóż mi wykorzystać czas choroby jako okazję do duchowego wzrostu i głębszej relacji z Bogiem.

Święty Bartłomieju, który w cierpieniu pozostałeś wierny Chrystusowi, módl się za mną. Amen.

Kim był św. Bartłomiej Apostoł?

Święty Bartłomiej, którego imię oznacza „syn Tolmaja”, był jednym z dwunastu apostołów wybranych przez Jezusa Chrystusa. Wielu uczonych utożsamia go z Natanaelem, o którym mowa w Ewangelii św. Jana, gdy Filip przyprowadził go do Jezusa, a Ten powiedział o nim: „Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu” (J 1,47). Początkowo sceptyczny wobec Mesjasza pochodzącego z Nazaretu, Natanael-Bartłomiej uwierzył, gdy Jezus dał mu poznać, że wie o nim wszystko, nawet to, co robił siedząc pod drzewem figowym.

Po Zesłaniu Ducha Świętego, według różnych tradycji, Bartłomiej głosił Ewangelię w południowej Arabii, Mezopotamii, Persji, Egipcie, Indiach i Armenii. To właśnie w Armenii, jak podaje tradycja, nawrócił króla Polemiusza i wiele osób z jego dworu, co wywołało wściekłość pogańskich kapłanów. Z ich poduszczenia Astiages, brat króla, skazał apostoła na okrutną śmierć – został żywcem obdarty ze skóry, a następnie ścięty. To straszliwe męczeństwo miało miejsce w Albanopolis (dzisiejsze Derbent nad Morzem Kaspijskim) około 70 roku.

Św. Bartłomiej przedstawiany jest w ikonografii z nożem i własną skórą, symbolami jego męczeństwa. Jest patronem lekarzy, rzeźników, garbarzy, introligatorów, krawców, rolników, górników oraz diecezji pilzneńskiej i Frankfurtu nad Menem. Wzywany jest jako orędownik w chorobach skóry, nerwowych i w czasie burz. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 24 sierpnia.

Znaczenie św. Bartłomieja dla Polski

W Polsce kult św. Bartłomieja ma długą tradycję, sięgającą średniowiecza. Liczne kościoły w całym kraju noszą jego wezwanie, a najstarsze z nich pochodzą jeszcze z XIII i XIV wieku. Jednym z najważniejszych jest Bazylika św. Bartłomieja w Koninie, której początki datuje się na XIII wiek. Ważnym ośrodkiem kultu jest również kościół św. Bartłomieja w Gliwicach, jeden z najstarszych zabytków tego miasta.

Szczególne miejsce w polskiej tradycji zajmuje kościół św. Bartłomieja w Mogile pod Krakowem, związany z opactwem cystersów. Co roku 24 sierpnia odbywają się tam uroczystości odpustowe, gromadzące wiernych z całej Małopolski.

Warto wspomnieć również o kościele św. Bartłomieja w Czarnkowie nad Notecią, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz patrona. Wierni modlą się tam szczególnie w intencji uzdrowienia z chorób skóry i nerwów, a także o ochronę przed burzami i piorunami.

W polskiej tradycji ludowej dzień św. Bartłomieja (24 sierpnia) miał szczególne znaczenie dla rolników i sadowników. Wierzono, że to ostatni dzień, w którym można siać rzepę, a także czas, gdy należy zacząć zbiór orzechów. Z tym dniem wiązało się powiedzenie: „Na święty Bartłomiej apostoł, śpiesz się z siewem i żniwami, bo już jesień przed wrotami”.

Tradycje i zwyczaje związane ze św. Bartłomiejem

W wielu regionach Polski, zwłaszcza na terenach wiejskich, przetrwały tradycje związane ze wspomnieniem św. Bartłomieja. W niektórych miejscowościach, szczególnie tam, gdzie apostoł jest patronem parafii, organizowano jarmarki bartłomiejskie, które były okazją do handlu, spotkań i świętowania zakończenia żniw.

Ciekawym zwyczajem, praktykowanym dawniej na Podkarpaciu, było święcenie ziół i owoców w dniu św. Bartłomieja. Wierzono, że poświęcone tego dnia zioła mają szczególną moc leczniczą, zwłaszcza w przypadku chorób skóry.

W okolicach Nowego Sącza istniał zwyczaj modlitw o ochronę przed burzami w dniu św. Bartłomieja. Wierni gromadzili się w kościołach, a kapłani błogosławili pola i gospodarstwa, prosząc o ochronę przed gradobiciem i piorunami.

W niektórych regionach Polski, zwłaszcza na Śląsku, piekarze przygotowywali na dzień św. Bartłomieja specjalne pieczywo w kształcie człowieka lub skóry, nawiązując do męczeństwa apostoła. Było ono rozdawane ubogim lub sprzedawane, a dochód przeznaczano na cele charytatywne.

Współczesne przesłanie św. Bartłomieja

Historia św. Bartłomieja niesie uniwersalne przesłanie, które pozostaje aktualne także w XXI wieku. Jego szczególna prawość i szczerość serca, dostrzeżona przez samego Chrystusa, przypomina o wartości autentyczności w relacjach z Bogiem i ludźmi.

W epoce mediów społecznościowych, gdzie często kreujemy swój wizerunek, ukrywając prawdziwe oblicze, przykład Bartłomieja zachęca do bycia sobą bez masek i udawania. Jego prostolinijność kontrastuje z kulturą pozorów i manipulacji, przypominając, że prawdziwa wartość człowieka leży w jego wnętrzu, a nie w zewnętrznym wizerunku.

Odwaga w głoszeniu wiary aż po męczeństwo to kolejny aspekt życia św. Bartłomieja, który przemawia do współczesnych chrześcijan. W świecie, gdzie wyznawanie wiary często spotyka się z obojętnością lub wrogością, potrzebujemy odwagi apostoła, by nie wstydzić się Ewangelii i żyć zgodnie z jej wartościami.

Cuda i łaski za wstawiennictwem św. Bartłomieja

Wielu wiernych świadczy o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem św. Bartłomieja. Szczególnie często zgłaszane są przypadki uzdrowień z chorób skóry, nerwicy i stanów lękowych. W księgach wotywnych przy kościołach pod jego wezwaniem można znaleźć podziękowania za pomoc w przezwyciężeniu trudności zdrowotnych i duchowych.

W kościele św. Bartłomieja w Koninie znajduje się księga łask, gdzie wierni zapisują otrzymane dobrodziejstwa. Wiele wpisów dotyczy pomocny w leczeniu trądziku, łuszczycy i innych dolegliwości skórnych. Są też świadectwa osób, które dzięki modlitwie do św. Bartłomieja odzyskały wewnętrzny spokój i uwolniły się od lęków.

W sanktuarium w Mogile pielgrzymi dziękują za opiekę nad gospodarstwami rolnymi i ochronę przed klęskami żywiołowymi. Wielu rolników przypisuje dobry urodzaj i brak szkód po burzach wstawiennictwu św. Bartłomieja.

Jak uczcić św. Bartłomieja w codziennym życiu?

Jest wiele sposobów, by uczcić św. Bartłomieja i prosić o jego wstawiennictwo:

  • Modlitwa o szczerość i prawość serca – szczególnie gdy zmagamy się z pokusą kłamstwa, obłudy czy manipulacji
  • Prośba o ochronę w czasie burz – tradycyjnie św. Bartłomiej uważany jest za patrona chroniącego przed piorunami i innymi zjawiskami atmosferycznymi
  • Modlitwa za lekarzy i chorych – jako patron medyków, św. Bartłomiej może być orędownikiem zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i dla osób dotkniętych chorobą
  • Wspieranie misji – nawiązując do misyjnej działalności apostoła, możemy angażować się w dzieła ewangelizacyjne lub wspierać misjonarzy pracujących w dalekich krajach
  • Pielgrzymka do kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja, szczególnie w dniu jego wspomnienia (24 sierpnia)

Warto również pielęgnować wartości, które uosabiał św. Bartłomiej – szczerość, prostotę, wierność prawdzie i odwagę w wyznawaniu wiary. Praktykując je w codziennym życiu, oddajemy cześć temu wielkiemu apostołowi i przyczyniamy się do budowania lepszego świata.

Zakończenie

Modlitwa do św. Bartłomieja Apostoła to nie tylko prośba o wstawiennictwo, ale także okazja do refleksji nad wartościami, które reprezentował ten wierny uczeń Chrystusa. Jego przykład szczerości, prawości i odwagi w wyznawaniu wiary może być inspiracją dla każdego z nas w codziennym życiu.

W świecie, w którym prawda często przegrywa z kłamstwem, a autentyczność z udawaniem, patron bez podstępu przypomina nam o pięknie czystego serca i prostych intencji. Jego męczeństwo uczy nas, że wierność Chrystusowi wymaga czasem ofiary, ale prowadzi do wiecznej nagrody.

Niech modlitwa do św. Bartłomieja pomaga nam w dążeniu do prawdy, szczerości i odwagi w wyznawaniu naszej wiary, abyśmy jak on, byli „prawdziwymi chrześcijanami, w których nie ma podstępu”.

Dodaj komentarz