Modlitwa do św. Szymona Apostoła

11 lutego, 2025
Napisane przez Marek Czarnecki

Autor strony to pasjonat teologii i duchowości, dzielący się swoim doświadczeniem i wiedzą, by inspirować innych na drodze wiary.

Święty Szymon Apostoł, jeden z dwunastu najbliższych uczniów Jezusa, pozostaje postacią nieco tajemniczą, lecz niezwykle ważną w tradycji Kościoła. Choć rzadziej wspominany niż inni apostołowie, jego gorliwość i oddanie sprawie Chrystusa przyniosły mu przydomek „Zelota”.

Modlitwa do św. Szymona jest szczególnym sposobem zwrócenia się o wsparcie w sprawach trudnych i pozornie beznadziejnych.

Główna Modlitwa do św. Szymona

O wielki Apostole, św. Szymonie, który z płomienną gorliwością głosiłeś Ewangelię aż po krańce znanego wówczas świata! Ty, który pozostałeś wierny nauce Chrystusa mimo prześladowań i trudności, wysłuchaj teraz moich próśb. Wstawiaj się za mną u Boga w moich potrzebach, szczególnie w sprawach trudnych i skomplikowanych, które wydają się nie mieć rozwiązania. Przez Twoje wstawiennictwo proszę o łaskę… (tu wymień swoją intencję). Święty Szymonie, naucz mnie gorliwości w wierze i odwagi w wyznawaniu Chrystusa w codziennym życiu. Amen.

Dodatkowe Modlitwy

Litania do św. Szymona Apostoła

*Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison. Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas. Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami. Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami. Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami. Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święty Szymonie, gorliwy Apostole Chrystusa, módl się za nami. Święty Szymonie, nazywany Zelotą, módl się za nami. Święty Szymonie, który porzuciłeś wszystko dla Chrystusa, módl się za nami. Święty Szymonie, wierny świadku Zmartwychwstania, módl się za nami. Święty Szymonie, napełniony Duchem Świętym w dzień Pięćdziesiątnicy, módl się za nami. Święty Szymonie, niestrudzony głosiciel Ewangelii, módl się za nami. Święty Szymonie, który oddałeś życie za wiarę, módl się za nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módl się za nami, święty Szymonie Apostole, Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Boże, który przez świętego Szymona Apostoła dałeś nam przykład gorliwości w wierze i odwagi w głoszeniu Twojego słowa, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem trwali mocno w wierze i odważnie świadczyli o Tobie w naszym codziennym życiu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.*

Nowenna do św. Szymona Apostoła

*Święty Szymonie, wierny Apostole Pana, który z oddaniem służyłeś Chrystusowi aż do męczeńskiej śmierci, przychodzę do Ciebie w pokorze serca, prosząc o Twoje wstawiennictwo. Ty, który z zapałem głosiłeś Dobrą Nowinę wśród trudności i przeciwności, pomóż mi w mojej trudnej sytuacji.

Wierzę, że przez Twoje orędownictwo u Boga, otrzymam potrzebne łaski i siły do przezwyciężenia moich problemów. Proszę Cię szczególnie o… (wymień swoją intencję).

Obiecuję, że będę naśladować Twoją gorliwość w wierze i oddanie Chrystusowi. Święty Szymonie, módl się za mną. Amen.*

(Modlitwę tę należy odmawiać przez dziewięć kolejnych dni)

Kim był św. Szymon Apostoł?

Święty Szymon, zwany Zelotą lub Gorliwym, był jednym z dwunastu apostołów wybranych przez Jezusa Chrystusa. O jego życiu przed powołaniem na apostoła wiemy niewiele, co czyni go jedną z bardziej tajemniczych postaci wśród uczniów Chrystusa. Przydomek „Zelota” może wskazywać na jego wcześniejsze związki z żydowskim ruchem zelotów – gorliwych obrońców Prawa Mojżeszowego i przeciwników rzymskiej okupacji, choć niektórzy badacze interpretują ten przydomek jako określenie jego osobistego charakteru i żarliwości w wierze.

Po Zesłaniu Ducha Świętego, podobnie jak inni apostołowie, Szymon poświęcił się głoszeniu Ewangelii. Według tradycji kościelnej działał misyjnie w Egipcie, a następnie wraz z apostołem Judą Tadeuszem w Mezopotamii i Persji, gdzie obaj ponieśli męczeńską śmierć około 65 roku n.e. Święty Szymon miał zostać przecięty piłą, co jest powodem, dla którego w ikonografii często przedstawiany jest z tym narzędziem.

W Polsce kult św. Szymona nie jest tak rozpowszechniony jak innych apostołów, jednak w wielu polskich parafiach, szczególnie tych pod jego wezwaniem, jak np. w Lipnicy Murowanej czy Nowym Sączu, wierni szczególnie go czczą. Jest patronem osób pracujących przy drewnie (szczególnie drwali i pilarzy), a także orędownikiem w sprawach trudnych i beznadziejnych.

Dlaczego modlić się do św. Szymona?

Święty Szymon jest szczególnym patronem spraw trudnych i skomplikowanych. Jego gorliwość i determinacja w głoszeniu wiary, mimo napotkanych trudności, czyni go doskonałym orędownikiem w sytuacjach, które wydają się nie mieć rozwiązania. Jest też szczególnym wspomożycielem w sprawach:

  • Rozwiązywania konfliktów rodzinnych i sąsiedzkich
  • Problemów w pracy, szczególnie związanych z niesprawiedliwym traktowaniem
  • Trudności finansowych i gospodarczych
  • Znalezienia drogi życiowej i rozeznania powołania
  • Nawrócenia osób oddalonych od wiary

W polskiej tradycji ludowej istniało przekonanie, że modlitwa do św. Szymona jest skuteczna w przezwyciężaniu klęsk żywiołowych, szczególnie wichur i nawałnic. Na Podkarpaciu gospodarze często modlili się do niego o ochronę zabudowań przed pożarem i innym nieszczęściami.

Jak obchodzić wspomnienie św. Szymona?

Kościół katolicki wspomina św. Szymona Apostoła 28 października, kiedy to wspólnie z św. Judą Tadeuszem odbiera cześć liturgiczną. W Polsce dzień ten często wiąże się z nabożeństwami w intencji spraw trudnych i beznadziejnych.

Dobrym sposobem uczczenia św. Szymona jest:

  • Uczestnictwo we Mszy Świętej w dniu jego wspomnienia
  • Odmawianie modlitw do niego kierowanych przez 9 dni (nowenna)
  • Praktykowanie uczynków miłosierdzia wobec potrzebujących
  • Rozważanie fragmentów Pisma Świętego mówiących o powołaniu apostołów
  • Pielgrzymka do sanktuarium lub kościoła pod jego wezwaniem

Święty Szymon w polskiej tradycji

Choć kult św. Szymona nie należy do najpopularniejszych w Polsce, jego obecność zaznacza się w wielu aspektach polskiej religijności. W staropolskiej tradycji imię Szymon cieszyło się dużą popularnością, szczególnie na terenach wiejskich. Wiązało się to z przekonaniem, że dzieci noszące imię świętego apostoła będą odznaczały się szczególną gorliwością w wierze.

W niektórych regionach Polski, zwłaszcza na Śląsku i w Małopolsce, zachował się zwyczaj organizowania w dniu wspomnienia św. Szymona specjalnych nabożeństw w intencji rozwiązania trudnych spraw lokalnej społeczności. W parafiach pod jego wezwaniem odbywają się odpusty, które są okazją do wspólnej modlitwy i celebracji.

W polskiej sztuce sakralnej św. Szymon przedstawiany jest najczęściej z piłą – narzędziem jego męczeńskiej śmierci. Takie wizerunki można znaleźć w wielu kościołach, szczególnie tych starszych, pochodzących z okresu baroku, gdy kult apostołów był szczególnie żywy.

Świadectwa i cuda

Przez wieki wielu wiernych doświadczyło niezwykłej pomocy za wstawiennictwem św. Szymona Apostoła. W księgach parafialnych kościołów pod jego wezwaniem można znaleźć liczne wpisy z podziękowaniami za otrzymane łaski. Szczególnie często pojawiają się świadectwa dotyczące:

  • Rozwiązania długotrwałych konfliktów rodzinnych
  • Uzdrowień z chorób uznanych za nieuleczalne
  • Pomocy w znalezieniu pracy po długim okresie bezrobocia
  • Wyjścia z trudnej sytuacji finansowej
  • Powrotu do wiary osób, które oddaliły się od Kościoła

Pani Krystyna z Krakowa opowiada: „Po wielu latach konfliktu z siostrą, który wydawał się nie mieć rozwiązania, rozpoczęłam nowennę do św. Szymona. Ku mojemu zdumieniu, jeszcze przed jej zakończeniem otrzymałam od siostry list z propozycją pojednania. Dziś nasze relacje są lepsze niż kiedykolwiek.”

Zakończenie

Modlitwa do św. Szymona Apostoła to potężne narzędzie duchowe dla wszystkich, którzy stają przed trudnymi wyzwaniami życiowymi. Jego przykład gorliwości, wierności i odwagi może inspirować nas do wytrwałości w wierze i nadziei nawet w najcięższych momentach. Pamiętajmy, że święci są naszymi orędownikami przed Bogiem, a ich wstawiennictwo może przynieść nieoczekiwane rozwiązania nawet w sytuacjach pozornie beznadziejnych.

Jak mawia polskie przysłowie: „Gdy człowiek w potrzebie, święty Szymon pomaga w niebie”. Niech ta prosta mądrość ludowa przypomina nam, że nigdy nie jesteśmy sami w naszych trudnościach, a pomoc świętych patronów jest zawsze na wyciągnięcie modlitwy.

Dodaj komentarz