Modlitwa do św. Wawrzyńca

23 lutego, 2025
Napisane przez Marek Czarnecki

Autor strony to pasjonat teologii i duchowości, dzielący się swoim doświadczeniem i wiedzą, by inspirować innych na drodze wiary.

Święty Wawrzyniec, diakon i męczennik z pierwszych wieków chrześcijaństwa, pozostaje symbolem niezłomnej wiary i ofiarnej służby potrzebującym. Jego historia przetrwała przez wieki jako świadectwo człowieka, który w obliczu cierpienia nie wyrzekł się swoich przekonań, a bogactwo Kościoła widział przede wszystkim w ubogich i odrzuconych.

Modlitwy kierowane do św. Wawrzyńca przez stulecia niosły otuchę i pomoc tym, którzy zmagali się z trudnościami, zwłaszcza z ogniem i oparzeniami.

Główna Modlitwa do św. Wawrzyńca

O chwalebny Święty Wawrzyńcze, który w żarze męczeństwa okazałeś niezłomną wiarę i miłość do Chrystusa. Ty, który służyłeś ubogim jako skarby Kościoła i z odwagą znosiłeś najstraszliwsze cierpienia, wstawiaj się za mną u Boga.

Wyproś mi łaskę podobnej odwagi w wyznawaniu wiary i służbie bliźnim. Pomóż mi odkrywać prawdziwe bogactwo w dzieleniu się z potrzebującymi. Chroń mnie od wszelkich niebezpieczeństw, szczególnie tych związanych z ogniem.

Święty Wawrzyńcze, patronie ubogich i cierpiących, natchnij mnie duchem ofiarności i miłości. Niech Twój przykład przypomina mi zawsze, że wiara przetrwa każdą próbę, a prawdziwe skarby gromadzimy w niebie poprzez miłość i służbę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dodatkowe Modlitwy

Litania do św. Wawrzyńca

Kyrie eleison, Christe eleison, Kyrie eleison. Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas. Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami. Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami. Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami. Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, wierny sługo Chrystusa, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, gorliwy diakonie Kościoła, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, szafarzu Bożych tajemnic, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, opiekunie ubogich i potrzebujących, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, wzorze miłosierdzia, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, strażniku skarbów Kościoła, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, nieulękły wyznawco wiary, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, niezłomny w cierpieniu, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, palony na kracie, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, zwycięzco śmierci, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, chwalebny męczenniku, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, orędowniku w niebie, módl się za nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módl się za nami, święty Wawrzyńcze. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Wszechmogący Boże, Ty pozwoliłeś świętemu Wawrzyńcowi zwyciężyć płomienie męczeństwa i osiągnąć chwałę nieba, spraw, abyśmy za jego wstawiennictwem gasili płomienie naszych wad i wytrwali w miłości do Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa o ochronę przed ogniem i oparzeniami

Święty Wawrzyńcze, który z nadludzką cierpliwością znosiłeś męki ognia, zwracam się do Ciebie jako do szczególnego obrońcy przed żywiołem ognia i wszelkimi oparzeniami. Chroń mój dom i moich bliskich przed pożarem i wszelkimi niebezpieczeństwami. Wyjednaj u Boga łaskę ochrony dla strażaków i wszystkich, którzy narażają życie w walce z ogniem. A tym, którzy cierpią z powodu oparzeń, wyproś ukojenie bólu i szybki powrót do zdrowia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa o ducha służby

Święty Wawrzyńcze, diakonie pełen miłości i oddania, który w ubogich widziałeś prawdziwe skarby Kościoła. Pomóż mi odkryć radość płynącą z bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi. Otwórz moje oczy na potrzeby bliźnich i naucz mnie dzielić się tym, co posiadam. Niech za Twoim przykładem staję się narzędziem Bożej miłości w świecie, szczególnie wobec najuboższych i najbardziej potrzebujących. Wypraszaj mi łaskę hojności serca i umiejętność dostrzegania Chrystusa w każdym człowieku. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Kim był św. Wawrzyniec?

Święty Wawrzyniec (łac. Laurentius) urodził się około 225 roku w Hiszpanii, w mieście Huesca (dawne Osca). Jako młody człowiek przybył do Rzymu, gdzie pod wpływem przyszłego papieża Sykstusa II przyjął wiarę chrześcijańską. Swoją gorliwością i oddaniem szybko zyskał zaufanie przełożonych, co doprowadziło do powierzenia mu funkcji diakona Kościoła rzymskiego. Jako jeden z siedmiu diakonów Rzymu odpowiadał za majątek Kościoła oraz opiekę nad ubogimi i potrzebującymi.

Podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Waleriana w 258 roku, papież Sykstus II został pojmany i stracony. Wawrzyniec, żegnając się z papieżem, miał powiedzieć: „Dokąd idziesz, ojcze, bez syna? Dokąd spieszysz, kapłanie, bez diakona?” Na co papież odpowiedział, że wkrótce i on podąży tą samą drogą męczeństwa.

Prefekt Rzymu, wierząc w krążące plotki o bogactwach Kościoła, zażądał od Wawrzyńca wydania skarbów. Diakon poprosił o trzy dni zwłoki, po czym zgromadził ubogich, chorych i potrzebujących, którymi się opiekował, i przedstawił ich prefektowi mówiąc: „Oto prawdziwe skarby Kościoła!” Rozwścieczony prefekt skazał go na wyjątkowo okrutną śmierć – powolne pieczenie na rozżarzonej kracie.

Według tradycji, podczas męczeństwa Wawrzyniec zachował niezwykły spokój, a nawet poczucie humoru. Gdy jedna strona jego ciała była już dostatecznie spieczono, miał powiedzieć do katów: „Już jestem upieczony z tej strony, przewróćcie mnie na drugą”. Zmarł 10 sierpnia 258 roku, a jego odwaga i wiara w obliczu niewyobrażalnego cierpienia wywarły ogromne wrażenie na świadkach egzekucji, przyczyniając się do nawrócenia wielu pogan.

Kult św. Wawrzyńca rozwinął się bardzo szybko. Już cesarz Konstantyn Wielki wzniósł bazylikę nad jego grobem, a dziś w Rzymie istnieje kilka kościołów pod jego wezwaniem. Jest patronem ubogich, bibliotekarzy, kucharzy, piekarzy, strażaków oraz wszystkich zawodów związanych z ogniem. Wzywany jest także jako obrońca przed pożarami i oparzeniami. Jego wspomnienie liturgiczne przypada na 10 sierpnia.

Kult św. Wawrzyńca w Polsce

W Polsce kult św. Wawrzyńca sięga czasów średniowiecza. Wiele polskich kościołów nosi jego wezwanie, a najstarsze z nich pochodzą z XII i XIII wieku. Szczególnie znane są świątynie w Chorzowie, Warszawie (kościół św. Wawrzyńca na Woli), Lublinie oraz zabytkowy drewniany kościół w Rybniku-Ligockiej Kuźni.

W polskiej tradycji ludowej dzień św. Wawrzyńca (10 sierpnia) miał szczególne znaczenie dla przepowiedni pogodowych. Wierzono, że jaka pogoda w dzień św. Wawrzyńca, taka będzie przez następne dziesięć dni. Obserwowano również gwiazdy spadające w okolicach tego święta (tzw. łzy św. Wawrzyńca – związane z rojem Perseidów), widząc w nich symbol łez wylewanych przez świętego podczas męczeństwa.

W wielu regionach Polski, zwłaszcza na Śląsku, gdzie działalność związana z ogniem (hutnictwo, kopalnictwo) była powszechna, święty Wawrzyniec cieszył się szczególną czcią. Górnicy i hutnicy często modlili się do niego o bezpieczeństwo w pracy, a jego wizerunki można było spotkać w wielu domach.

Dlaczego warto modlić się do św. Wawrzyńca?

Święty Wawrzyniec jest szczególnym patronem w następujących sytuacjach:

  • Prośba o ochronę przed pożarami i innymi niebezpieczeństwami związanymi z ogniem
  • Modlitwa o uleczenie z oparzeń
  • Wstawiennictwo w sprawach dotyczących ubogich i potrzebujących
  • Prośba o siłę w znoszeniu cierpienia fizycznego
  • Modlitwa o odwagę w wyznawaniu wiary
  • Wstawiennictwo w sprawach trudnych i pozornie beznadziejnych

Historia św. Wawrzyńca przypomina nam, że prawdziwe bogactwo człowieka nie mierzy się dobrami materialnymi, ale miłością i służbą drugiemu. Jego przykład uczy nas również, że z Bożą pomocą można znieść nawet największe cierpienie, zachowując godność i wiarę.

Obchody wspomnienia św. Wawrzyńca

W dzień wspomnienia św. Wawrzyńca (10 sierpnia) w wielu parafiach pod jego wezwaniem odbywają się uroczyste nabożeństwa i procesje. W niektórych regionach Polski istnieje zwyczaj święcenia ziół i kwiatów, co łączy się z przekonaniem o ochronnej mocy świętego przed żywiołami.

W Rzymie w bazylice św. Wawrzyńca za Murami tego dnia odbywa się szczególnie uroczysta liturgia z udziałem wiernych z całego świata. W Hiszpanii, ojczyźnie świętego, jego wspomnienie ma rangę święta i wiąże się z licznymi festynami i uroczystościami.

Symbole związane ze św. Wawrzyńcem

W ikonografii św. Wawrzyniec przedstawiany jest jako młody mężczyzna w stroju diakona (dalmatyce), trzymający księgę Ewangelii i palmę męczeństwa. Jego najbardziej charakterystycznym atrybutem jest krata – narzędzie jego męczeństwa. Czasem przedstawiany jest również z mieszkiem pieniędzy (symbol jałmużny) lub otoczony ubogimi.

Podsumowanie

Święty Wawrzyniec, mimo że żył ponad 1700 lat temu, pozostaje dla nas aktualnym wzorem chrześcijańskiej postawy. Jego niezłomna wiara, miłość do ubogich i odwaga w obliczu cierpienia inspirują kolejne pokolenia wiernych. Modlitwa do św. Wawrzyńca może być dla nas źródłem siły w trudnościach, przypomnieniem o potrzebie służby najuboższym oraz prośbą o ochronę przed niebezpieczeństwami.

Jak pokazują wieki nieprzerwanego kultu, wstawiennictwo tego świętego diakona i męczennika przyniosło pomoc wielu ludziom w różnorodnych potrzebach. Uciekając się pod opiekę św. Wawrzyńca, zyskujemy potężnego orędownika u Boga, który rozumie ludzkie cierpienie i wie, jak zachować wiarę nawet w najtrudniejszych okolicznościach.

W dzisiejszym świecie, pełnym niepewności i zagrożeń, przykład św. Wawrzyńca przypomina nam o tym, co naprawdę cenne – o wierze, która przetrwa każdą próbę, o miłości do bliźnich, szczególnie tych najbardziej potrzebujących, oraz o odwadze bycia świadkiem Chrystusa bez względu na okoliczności. Jak mawiali nasi przodkowie: „Święty Wawrzyniec pokazuje, gdzie Kościoła skarby leżą” – nie w złocie i srebrze, ale w ludziach i ich potrzebach.

Dodaj komentarz