Modlitwa do św. Pawła Apostoła

18 stycznia, 2025
Napisane przez Marek Czarnecki

Autor strony to pasjonat teologii i duchowości, dzielący się swoim doświadczeniem i wiedzą, by inspirować innych na drodze wiary.

Święty Paweł – z prześladowcy chrześcijan przemieniony w najgorliwszego Apostoła Narodów, którego nawrócenie pozostaje jednym z najbardziej dramatycznych świadectw spotkania z Chrystusem. Człowiek, który przeszedł tysiące kilometrów, by nieść Ewangelię do najdalszych zakątków ówczesnego świata, znosząc niezliczone trudności, więzienia i prześladowania.

W modlitwie do tego wielkiego świętego prosimy o odwagę w wyznawaniu wiary i wytrwałość w pokonywaniu życiowych przeszkód.

Główna Modlitwa do św. Pawła Apostoła

Święty Pawle, Apostole Narodów, który z prześladowcy Kościoła stałeś się jego najgorliwszym głosicielem, przez cudowne spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem na drodze do Damaszku, wysłuchaj mojej pokornej modlitwy.

Ty, który napisałeś: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”, wyjednaj mi u Boga siłę do pokonywania trudności i przeszkód, które napotykam w życiu. Pomóż mi, bym jak Ty umiał(a) powstać z każdego upadku i z nową gorliwością służyć Bogu i bliźnim.

Patronie nawrócenia i apostolstwa, spraw, by moja wiara była żywa i płodna w dobre czyny. Dodaj mi odwagi w świadczeniu o Chrystusie w dzisiejszym świecie, często obojętnym lub wrogim wobec Ewangelii. Naucz mnie kochać Kościół tak, jak Ty go umiłowałeś po swoim nawróceniu.

Wspieraj swoim wstawiennictwem wszystkich, którzy głoszą Dobrą Nowinę, szczególnie misjonarzy pracujących w trudnych warunkach. Chroń tych, którzy doświadczają prześladowań z powodu wiary.

Święty Pawle, módl się za nami, abyśmy za twoim przykładem mogli wytrwać w wierze aż do końca i osiągnąć „wieniec sprawiedliwości” w niebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Litania do św. Pawła Apostoła

Kyrie eleison, Christe eleison, Kyrie eleison. Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas. Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami. Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami. Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami. Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami. Święty Pawle, módl się za nami. Święty Pawle, naczynie wybrane przez Boga, módl się za nami. Święty Pawle, apostole narodów, módl się za nami. Święty Pawle, który byłeś porwany do trzeciego nieba, módl się za nami. Święty Pawle, który słyszałeś tajemnice niepojęte dla człowieka, módl się za nami. Święty Pawle, który nosiłeś w swoim ciele stygmaty Chrystusa, módl się za nami. Święty Pawle, którego nawrócenie było dziełem Bożej łaski, módl się za nami. Święty Pawle, niestrudzony głosicielu Ewangelii, módl się za nami. Święty Pawle, który założyłeś wiele Kościołów, módl się za nami. Święty Pawle, który znosiłeś więzienia i prześladowania dla Chrystusa, módl się za nami. Święty Pawle, który byłeś gotów oddać życie za Ewangelię, módl się za nami. Święty Pawle, wzorze miłości do Chrystusa i Kościoła, módl się za nami. Święty Pawle, przykładzie pokory i uniżenia, módl się za nami. Święty Pawle, mistrzu życia duchowego, módl się za nami. Święty Pawle, wzorze gorliwości apostolskiej, módl się za nami. Święty Pawle, który napisałeś: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus”, módl się za nami. Święty Pawle, który rozjaśniłeś tajemnice wiary, módl się za nami. Święty Pawle, który pragnąłeś „być z Chrystusem”, módl się za nami. Święty Pawle, który za wiarę poniosłeś śmierć męczeńską, módl się za nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módl się za nami, święty Pawle Apostole. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Boże, który oświeciłeś narody przez nauczanie świętego Pawła Apostoła, spraw, prosimy, abyśmy poznając jego nawrócenie, za jego przykładem dążyli do Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa o łaskę nawrócenia

Święty Pawle, Apostole Narodów, który doświadczyłeś mocy Bożej łaski przemieniającej wroga Kościoła w jego najgorliwszego obrońcę, wejrzyj łaskawie na moje serce, potrzebujące oczyszczenia i odnowy.

Proszę Cię o wstawiennictwo dla mnie i dla wszystkich, którzy odeszli od Boga lub nigdy Go nie poznali. Wyjednaj nam łaskę spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem, które przemieni nasze życie tak, jak przemieniło Twoje na drodze do Damaszku.

Pomóż mi szczerze rozpoznać moje grzechy i słabości, prawdziwie za nie żałować i z ufnością powrócić do miłosiernego Ojca. Naucz mnie pokornie przyjmować porażki i niepowodzenia jako drogę do głębszego nawrócenia i zjednoczenia z Chrystusem.

Święty Pawle, który napisałeś, że „gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska”, pomóż mi nigdy nie zwątpić w Boże miłosierdzie i zawsze ufać w moc Jego przebaczającej miłości. Amen.

Modlitwa w trudnościach i cierpieniach

Święty Pawle, który znosiłeś liczne cierpienia dla Chrystusa – chłosty, więzienia, rozbicie okrętu, niezrozumienie i odrzucenie, a także tajemniczy „oścień dla ciała”, o którego usunięcie trzykrotnie prosiłeś Pana, wstawiaj się za mną w moich trudnościach i cierpieniach.

Pomóż mi pamiętać Twoje słowa: „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali”. Naucz mnie akceptować moje ograniczenia i krzyże, widząc w nich nie tylko ciężar, ale również drogę do zbliżenia się do Chrystusa.

Wyproś mi cierpliwość i wytrwałość w przeciwnościach, abym mógł(a) powtarzać za Tobą: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”. Pomóż mi zrozumieć, że cierpienie przeżywane z wiarą i miłością może przynosić obfite owoce dla Królestwa Bożego.

Święty Pawle, który napisałeś, że „cierpień teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić”, umacniaj moją nadzieję na życie wieczne, gdzie Bóg otrze wszelką łzę z naszych oczu. Amen.

Kim był św. Paweł Apostoł?

Święty Paweł, pierwotnie zwany Szawłem, urodził się około 5-10 roku w Tarsie (dzisiejsza Turcja) w rodzinie żydowskiej z pokolenia Beniamina. Otrzymał doskonałe wykształcenie religijne u stóp znanego rabina Gamaliela oraz posiadał obywatelstwo rzymskie, co później wielokrotnie mu pomogło w działalności misyjnej. Początkowo był zagorzałym prześladowcą chrześcijan, asystował nawet przy ukamienowaniu św. Szczepana. Jego życie uległo dramatycznej zmianie około 36 roku, gdy w drodze do Damaszku, gdzie miał kontynuować prześladowania, objawił mu się zmartwychwstały Chrystus. To spotkanie doprowadziło do jego nawrócenia i sprawiło, że stał się jednym z najgorliwszych apostołów.

Odbył trzy wielkie podróże misyjne po obszarze wschodniego Śródziemnomorza, zakładając liczne gminy chrześcijańskie w Azji Mniejszej, Grecji i innych regionach. Napisał 13 listów (a wg niektórych biblistów 7), które weszły do kanonu Nowego Testamentu i stanowią fundamentalne teksty teologii chrześcijańskiej. Jego nauczanie koncentrowało się na usprawiedliwieniu przez wiarę, odkupieniu przez krzyż Chrystusa, jedności Kościoła jako Ciała Chrystusa i powszechności zbawienia. Po wielu latach nauczania, zmagając się z licznymi przeciwnościami, więzieniami i prześladowaniami, został aresztowany i odesłany do Rzymu, gdzie zgodnie z tradycją zginął śmiercią męczeńską przez ścięcie mieczem około 67 roku, za panowania cesarza Nerona.

W ikonografii przedstawiany jest jako mężczyzna z długą brodą, trzymający miecz (symbol jego męczeńskiej śmierci) i księgę lub zwój (symbol jego listów). Wspomnienie liturgiczne św. Pawła obchodzone jest 29 czerwca, wspólnie ze św. Piotrem, a święto jego nawrócenia 25 stycznia. Jest patronem misjonarzy, teologów, dziennikarzy i tkaczy. Wzywany jest jako orędownik podczas burz, sztormów i ukąszeń przez węże.

Znaczenie św. Pawła dla Polski

W Polsce kult św. Pawła ma długą tradycję, sięgającą początków chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Liczne kościoły w całym kraju noszą jego wezwanie, często razem ze św. Piotrem, podkreślając ich wspólne znaczenie jako filarów Kościoła.

Jednym z najważniejszych miejsc związanych z kultem św. Pawła w Polsce jest Sanktuarium św. Pawła Apostoła w Sandomierzu, gdzie znajduje się kościół pod jego wezwaniem, należący do dominikanów. Jest to miejsce licznie odwiedzane przez pielgrzymów, szczególnie w święto Nawrócenia św. Pawła oraz w uroczystość świętych Piotra i Pawła.

Na Jasnej Górze w skarbcu znajduje się relikwiarz z fragmentem kości św. Pawła, przekazany jako dar papieża Piusa IX w XIX wieku. Relikwie te są wystawiane do publicznej czci podczas ważnych uroczystości.

W polskiej duchowości św. Paweł zawsze zajmował szczególne miejsce jako wzór nawrócenia i gorliwości apostolskiej. Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, często odwoływał się do postaci św. Pawła w swoich homiliach i pismach, podkreślając jego odwagę w głoszeniu Ewangelii i wierność Chrystusowi mimo prześladowań.

Duchowość paulińska w Polsce

Z kultem św. Pawła w Polsce mocno związany jest Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, zwany potocznie paulinami. Choć patronem tego zakonu jest św. Paweł z Teb (Pustelnik), a nie św. Paweł Apostoł, to jednak duchowość paulińska czerpie również z nauczania Apostoła Narodów.

Paulini przybyli do Polski w XIII wieku, a obecnie najbardziej znanym ośrodkiem ich działalności jest Jasna Góra w Częstochowie, gdzie opiekują się cudownym obrazem Matki Bożej. Poprzez swoją działalność duszpasterską i wydawniczą, przyczyniają się do popularyzacji nauczania św. Pawła i rozwijania duchowości apostolskiej.

Inną wspólnotą zainspirowaną postacią św. Pawła jest Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (pallotyni), założone przez św. Wincentego Pallottiego. W Polsce działa ono od 1907 roku, prowadząc liczne dzieła apostolskie, wydawnictwa i ośrodki rekolekcyjne, w których promowana jest idea powszechnego apostolstwa wiernych, tak bliska św. Pawłowi.

Święty Paweł w polskiej kulturze i sztuce

Postać św. Pawła znalazła swoje miejsce w polskiej kulturze i sztuce. W wielu kościołach można podziwiać jego wizerunki – na obrazach, w rzeźbach, w witrażach. Jednym z najcenniejszych jest ołtarz św. Pawła w Krakowie w Kościele Mariackim, będący dziełem Wita Stwosza.

W literaturze polskiej motywy pawłowe pojawiały się u wielu autorów. Henryk Sienkiewicz w powieści „Quo Vadis” przedstawił św. Pawła jako mędrca i nauczyciela wiary, kontrastując go z bardziej prostodusznym św. Piotrem. Czesław Miłosz w swoich esejach i poezji wielokrotnie nawiązywał do myśli św. Pawła, szczególnie do jego refleksji o ludzkiej naturze i grzechu.

W polskiej muzyce religijnej istnieje wiele pieśni i kompozycji poświęconych świętym Piotrowi i Pawłowi, wykonywanych szczególnie podczas uroczystości patronalnych 29 czerwca.

Na Zamku Królewskim w Warszawie znajduje się gobelin ze sceną nawrócenia św. Pawła, pochodzący z XVI wieku, a będący jednym z najcenniejszych przykładów sztuki tkackiej w zbiorach polskich.

Dlaczego warto modlić się do św. Pawła?

Święty Paweł jest szczególnym orędownikiem w sprawach związanych z wiarą i apostolstwem. Jego wstawiennictwa warto szukać, gdy:

  • zmagamy się z wątpliwościami w wierze lub szukamy głębszego zrozumienia prawd wiary
  • potrzebujemy siły do świadczenia o Chrystusie w środowisku nieprzychylnym chrześcijaństwu
  • doświadczamy trudności, prześladowań lub niezrozumienia z powodu naszej wiary
  • szukamy drogi nawrócenia dla siebie lub dla bliskich osób, które oddaliły się od Boga
  • przeżywamy cierpienia fizyczne lub duchowe i potrzebujemy siły do ich znoszenia
  • angażujemy się w działalność ewangelizacyjną, misyjną lub apologetyczną

Wielu wiernych świadczy o skuteczności jego wstawiennictwa, szczególnie w sprawach trudnych i wymagających duchowej przemiany.

Święty Paweł dla współczesnych

Historia św. Pawła niesie wiele inspiracji dla ludzi żyjących w XXI wieku. Jego nawrócenie przypomina, że nikt nie jest poza zasięgiem Bożej łaski – nawet ci, którzy aktywnie zwalczają wiarę, mogą stać się jej największymi obrońcami.

W epoce nowej ewangelizacji, o której często mówił św. Jan Paweł II, przykład św. Pawła pokazuje, jak ważna jest odwaga, kreatywność i wykorzystanie wszelkich dostępnych środków w głoszeniu Ewangelii. Paweł był pierwszym „globalnym ewangelizatorem”, który potrafił dostosować swoje nauczanie do różnych kultur i środowisk, nie rezygnując z istoty przesłania.

Dla osób przeżywających kryzysy i trudności, postać św. Pawła jest przypomnieniem, że Bóg często działa najpotężniej właśnie poprzez nasze słabości i ograniczenia. Jak pisał Apostoł: „Moc bowiem w słabości się doskonali” (2 Kor 12,9).

W epoce polaryzacji i podziałów, nauczanie św. Pawła o jedności Kościoła jako Ciała Chrystusa, gdzie każdy członek jest potrzebny i wartościowy, może być lekarstwem na tendencje do wykluczania i marginalizowania innych.

Jak uczcić św. Pawła w codziennym życiu?

Jest wiele sposobów, by uczcić św. Pawła i prosić o jego wstawiennictwo:

  • Lektura listów św. Pawła – warto poświęcić czas na medytację nad jego pismami, które zawierają niezwykle głębokie nauczanie o wierze, nadziei i miłości
  • Modlitwa za misjonarzy – którzy, jak św. Paweł, niosą Ewangelię do odległych zakątków świata, często w trudnych i niebezpiecznych warunkach
  • Apostolstwo w codziennym życiu – odważne świadczenie o wierze w rodzinie, miejscu pracy i środowisku społecznym
  • Wspieranie dzieł ewangelizacyjnych – finansowo lub przez wolontariat
  • Praca nad własnymi słabościami – naśladując św. Pawła, który nie poddawał się mimo „ościenia dla ciała”
  • Nawracanie się każdego dnia – pamiętając, że nawrócenie nie jest jednorazowym wydarzeniem, ale procesem trwającym całe życie

Warto również zainteresować się ideą roku św. Pawła, który był obchodzony w Kościele od czerwca 2008 do czerwca 2009 roku z okazji 2000. rocznicy urodzin Apostoła, i sięgnąć po materiały i publikacje, które wtedy powstały.

Zakończenie

Modlitwa do św. Pawła Apostoła to nie tylko prośba o wstawiennictwo w konkretnych sprawach, ale także okazja do refleksji nad własnym życiem w świetle jego radykalnego nawrócenia i bezgranicznego oddania Chrystusowi. Ten święty, który z prześladowcy stał się najgorliwszym apostołem, przypomina nam, że dla Boga nie ma sytuacji bez wyjścia, a każdy człowiek ma szansę na przemianę i nowy początek.

W świecie, który często odrzuca prawdy wiary i wartości chrześcijańskie, przykład św. Pawła zachęca do odważnego świadczenia o Chrystusie, nawet za cenę niezrozumienia i odrzucenia. Jego słowa: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor 9,16) są wyzwaniem dla każdego chrześcijanina do aktywnego uczestnictwa w misji Kościoła.

Niech modlitwa do św. Pawła pomaga nam wzrastać w wierze, nadziei i miłości, byśmy mogli za nim powtórzyć u kresu życia: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” (2 Tm 4,7).

Dodaj komentarz