Modlitwa do św. Filomeny

16 stycznia, 2025
Napisane przez Marek Czarnecki

Autor strony to pasjonat teologii i duchowości, dzielący się swoim doświadczeniem i wiedzą, by inspirować innych na drodze wiary.

Święta Filomena – młoda męczennica pierwszych wieków chrześcijaństwa, której kult ożywił się nagle w XIX wieku, stając się fenomenem pobożności ludowej. Ta tajemnicza święta, zwana „Cudotwórczynią XIX wieku”, jest potężną orędowniczką w sprawach najtrudniejszych i beznadziejnych.

Jej niezwykła historia i skuteczne wstawiennictwo sprawiają, że do dziś wierni zwracają się do niej z ufnością w najtrudniejszych momentach życia.

Główna Modlitwa do św. Filomeny

Chwalebna Dziewico i Męczennico, święta Filomeno, która z nieba zsyłasz tak wiele łask tym, którzy Cię wzywają! Uzyskaj dla mnie czystość duszy i ciała, abym z większą gorliwością służył(a) Bogu w tym życiu i osiągnął(a) wieczną radość w niebie.

O potężna Orędowniczko! Ty masz tak wielką moc przed tronem Bożym, że zostałaś nazwana „Cudotwórczynią”. Do Ciebie zwracam się z ufnością. Wysłuchaj mojej pokornej modlitwy i uproś u Boga tę łaskę, o którą tak bardzo proszę… (wymień intencję).

Święta Filomeno, Dziewico i Męczennico, módl się za nami, abyśmy za Twoim przykładem mogli dochować wierności Chrystusowi aż do końca. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Litania do św. Filomeny

Kyrie eleison, Christe eleison, Kyrie eleison. Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas. Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami. Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami. Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami. Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, Królowo męczenników, módl się za nami. Święta Filomeno, módl się za nami. Święta Filomeno, wypełniona łaską Ducha Świętego, módl się za nami. Święta Filomeno, wierna czcicielko Niepokalanej Dziewicy, módl się za nami. Święta Filomeno, wzorze czystości, módl się za nami. Święta Filomeno, przykładzie męstwa, módl się za nami. Święta Filomeno, płonąca miłością do Jezusa, módl się za nami. Święta Filomeno, niezłomna w wierze podczas prób, módl się za nami. Święta Filomeno, wytrwała w cierpieniu, módl się za nami. Święta Filomeno, pogromczyni sił ciemności, módl się za nami. Święta Filomeno, postrach złych duchów, módl się za nami. Święta Filomeno, gwiazdo przewodnia w zwątpieniu, módl się za nami. Święta Filomeno, patronko dzieci i młodzieży, módl się za nami. Święta Filomeno, pociecho strapionych, módl się za nami. Święta Filomeno, uzdrowienie chorych, módl się za nami. Święta Filomeno, opiekunko ubogich, módl się za nami. Święta Filomeno, wzorze wszystkich cnót, módl się za nami. Święta Filomeno, której Bóg nie odmawia próśb, módl się za nami. Święta Filomeno, którą Jezus tak bardzo kocha, módl się za nami. Święta Filomeno, wielka cudotwórczyni, módl się za nami. Święta Filomeno, chwało Kościoła walczącego, módl się za nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módl się za nami, święta Filomeno. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Boże, który dałeś nam w świętej Filomenie przykład męstwa i czystości, spraw, prosimy, abyśmy za jej wstawiennictwem otrzymali siłę do pokonywania pokus i przezwyciężania trudności. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Nowenna do św. Filomeny (modlitwa na każdy dzień)

Ukochana Święta Filomeno, dziewico i męczennico, która z miłości do Jezusa złożyłaś ofiarę z młodego życia, wysłuchaj mojej pokornej prośby. Potrzebuję Twojego skutecznego wstawiennictwa w niebie, gdzie jesteś tak blisko Niepokalanego Serca Maryi i Najświętszego Serca Jezusa.

Spraw, abyś otrzymała dla mnie wszystkie łaski potrzebne do zbawienia. Nie pozwól, aby mnie dotknęły jakiekolwiek cierpienia duszy czy ciała, z którymi nie mogłabym sobie poradzić. Broń mnie przed zasadzkami złego ducha i świata. Pomóż mi naśladować Twoje cnoty, zwłaszcza czystość i męstwo. Przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Amen.

Święta Filomeno, potężna przed Bogiem, módl się za nami!

Kim była św. Filomena?

Święta Filomena to jedna z najbardziej tajemniczych postaci w historii Kościoła. Choć nie znamy dokładnych szczegółów jej życia z oficjalnych dokumentów historycznych, jej historia została odtworzona głównie na podstawie objawień mistycznych i inskrypcji znalezionych wraz z jej relikwiami.

W 1802 roku w rzymskich katakumbach św. Pryscylli odkryto starożytny grób z napisem „PAX TECUM FILUMENA” (Pokój z Tobą, Filomeno) oraz symbolami męczeństwa: kotwicą, strzałami, palmą i lilią. Wewnątrz znaleziono szczątki młodej dziewczyny. Według objawień mistycznych otrzymanych przez siostrę Marię Luizę di Gesù, Filomena była córką greckiego księcia, urodzoną w III wieku. Gdy miała 13 lat, złożyła śluby czystości, ślubując swoje dziewictwo Chrystusowi. W wieku 14 lat odrzuciła propozycję małżeństwa z cesarzem Dioklecjanem, za co została poddana licznym torturom, m.in. biczowaniu, topieniu z kotwicą u szyi i przeszyciu strzałami. Ostatecznie została ścięta mieczem około 304 roku.

Po przeniesieniu jej relikwii do Mugnano del Cardinale we Włoszech, zaczęły się mnożyć cuda i łaski. Święta Filomena szybko zyskała miano „Cudotwórczyni XIX wieku”, a jej kult rozprzestrzenił się na cały świat. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzono 11 sierpnia, choć po reformie kalendarza liturgicznego w 1961 roku zostało ono usunięte z oficjalnego kalendarza liturgicznego. Nie zmniejszyło to jednak pobożności ludowej względem tej świętej.

Kult św. Filomeny w Polsce

Kult św. Filomeny dotarł do Polski w XIX wieku i szybko zyskał popularność. W wielu polskich kościołach można znaleźć jej wizerunki i ołtarze. Szczególnym miejscem kultu jest Sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach pod Wrocławiem, gdzie corocznie w sierpniu odbywają się uroczystości odpustowe ku jej czci.

Innym ważnym ośrodkiem kultu jest parafia pw. św. Filomeny w Przedborzu (diecezja radomska), gdzie znajduje się obraz świętej słynący łaskami. Co roku przybywają tam pielgrzymi z całej Polski, by modlić się o wstawiennictwo tej młodej męczennicy.

W Krakowie, w kościele św. Marka, od lat 30. XX wieku istnieje ołtarz poświęcony św. Filomenie, będący świadectwem żywego kultu, jaki otaczał ją w przedwojennej Polsce.

Warto wspomnieć, że św. Filomena cieszyła się szczególnym nabożeństwem bł. ks. Bronisława Markiewicza, założyciela zgromadzeń michalickich, który szeroko propagował jej kult wśród młodzieży.

Św. Filomena – orędowniczka w szczególnych sprawach

Święta Filomena jest wzywana jako orędowniczka w wielu trudnych sytuacjach życiowych. Jest uważana za szczególną patronkę:

  • Dzieci i młodzieży – jako ta, która sama w młodym wieku dała świadectwo wiary
  • Czystości i wierności – dzięki jej niezłomnemu dotrzymaniu ślubów czystości
  • Spraw beznadziejnych i niemożliwych – ze względu na liczne cuda przypisywane jej wstawiennictwu
  • Kobiet w ciąży – wiele matek modli się do niej o szczęśliwe rozwiązanie
  • Osób cierpiących na choroby nieuleczalne – ze względu na niezwykłe uzdrowienia za jej przyczyną

Niezliczone świadectwa wysłuchanych modlitw sprawiają, że wierni nadal zwracają się do św. Filomeny z prośbą o wstawiennictwo, szczególnie w sytuacjach, które po ludzku wydają się beznadziejne.

Znani czciciele św. Filomeny

Św. Filomena znalazła wielu gorliwych czcicieli wśród świętych i błogosławionych Kościoła. Św. Jan Maria Vianney, proboszcz z Ars, przypisywał jej wszystkie cuda dokonane w swojej parafii i nazywał ją swoją „drogą małą świętą”. To właśnie dzięki niemu kult św. Filomeny rozprzestrzenił się we Francji i całej Europie.

Św. Piotr Julian Eymard, założyciel Zgromadzenia Najświętszego Sakramentu, wielokrotnie doświadczał jej opieki i cudownej pomocy. Również św. Damian de Veuster, apostoł trędowatych, był jej wielkim czcicielem.

W Polsce szczególnym nabożeństwem do św. Filomeny wyróżniał się bł. ks. Bronisław Markiewicz, który propagował jej kult wśród młodzieży, widząc w niej doskonały wzór cnót chrześcijańskich dla młodego pokolenia.

Warto wspomnieć, że także Paulina Jaricot, założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca, została cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem św. Filomeny, co przyczyniło się do rozwoju jej kultu.

Symbole i przedstawienia św. Filomeny

W ikonografii św. Filomena przedstawiana jest najczęściej jako młoda dziewczyna w długiej, białej lub czerwonej szacie, trzymająca palmę męczeństwa i lilię symbolizującą czystość. Czasem ukazywana jest z kotwicą, strzałami lub biczem – narzędziami jej męczeństwa.

Charakterystycznym atrybutem św. Filomeny jest również czerwono-biały sznur, nazywany „cordon”, który wierni noszą jako znak oddania się pod jej opiekę. Według tradycji, noszenie tego sznura zapewnia szczególną ochronę świętej.

Innym symbolem związanym ze św. Filomeną jest olej, który pali się przed jej wizerunkiem. Wierni wierzą, że namaszczenie tym olejem może przynieść uzdrowienie w chorobach i dolegliwościach.

Modlitewne praktyki ku czci św. Filomeny

Wśród praktyk pobożnych związanych ze św. Filomeną, szczególnie popularne są:

  • Trzynasty dzień miesiąca – dzień szczególnie poświęcony św. Filomenie, gdy wierni zanoszą do niej modlitwy i prośby
  • Nowenna do św. Filomeny – odprawiana przez dziewięć kolejnych dni, szczególnie przed jej wspomnieniem liturgicznym
  • Różaniec św. Filomeny – specjalna forma modlitwy różańcowej, składająca się z trzech części na pamiątkę trzech aktów męczeństwa świętej
  • Cordon św. Filomeny – noszenie czerwono-białego sznura jako znaku oddania się pod jej opiekę
  • Pielgrzymki do sanktuariów – odwiedzanie miejsc kultu św. Filomeny, szczególnie w Mugnano del Cardinale we Włoszech i w polskich ośrodkach jej kultu

Wielu wiernych praktykuje również namaszczanie się olejem z lampki płonącej przed jej wizerunkiem, wierząc w jego uzdrawiającą moc.

Św. Filomena w dzisiejszych czasach

Choć po reformie kalendarza liturgicznego w 1961 roku wspomnienie św. Filomeny zostało usunięte z oficjalnego kalendarza Kościoła ze względu na brak wystarczających dowodów historycznych, jej kult nadal pozostaje żywy wśród wiernych. Papież Paweł VI w 1966 roku wyjaśnił, że usunięcie ze spisu świętych nie oznacza zakazu prywatnego kultu.

W ostatnich latach obserwuje się nawet odrodzenie nabożeństwa do św. Filomeny, szczególnie wśród młodych ludzi poszukujących autentycznych wzorów wiary. W wielu krajach, w tym w Polsce, powstają Archikonfraterie św. Filomeny, gromadzące jej czcicieli i szerzące jej kult.

Uniwersalność przesłania św. Filomeny – odwaga w wyznawaniu wiary, wierność Chrystusowi mimo prześladowań, czystość serca – sprawia, że pozostaje ona aktualnym wzorem dla współczesnych chrześcijan, zwłaszcza w czasach, gdy wyznawanie wiary wymaga często odwagi i niezłomności.

Świadectwa i cuda

Historie cudownych interwencji św. Filomeny są niezliczone. Jednym z najbardziej znanych jest uzdrowienie Pauliny Jaricot, które zostało oficjalnie uznane przez Kościół. Paulina, założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary, cierpiała na śmiertelną chorobę serca. Gdy lekarze uznali jej stan za beznadziejny, udała się do Mugnano, aby modlić się przy relikwiach św. Filomeny. Po Komunii św. przyjętej przy grobie świętej, doznała całkowitego uzdrowienia.

Również w Polsce nie brakuje świadectw o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem św. Filomeny. W księgach w sanktuarium w Gniechowicach zapisane są historie uzdrowień, nawróceń, szczęśliwych rozwiązań trudnych spraw rodzinnych czy zawodowych.

Szczególnie poruszające są świadectwa matek, które dzięki modlitwie do św. Filomeny doczekały się potomstwa mimo medycznych przeciwwskazań, czy historie osób, które znalazły pracę lub wyszły z uzależnień.

Zakończenie

Modlitwa do św. Filomeny to sięgnięcie po potężne wstawiennictwo świętej, która przez wieki udowadniała swoją skuteczność w wypraszaniu łask. Jej tajemnicza historia, pełna nadprzyrodzonych znaków, oraz niezliczone cuda przypisywane jej orędownictwu sprawiają, że pozostaje ona ukochaną świętą wielu wiernych.

W czasach kryzysu wiary i wartości, postać młodej dziewczyny, która wybrała Chrystusa ponad wszystko, nawet za cenę życia, staje się inspirującym przykładem odwagi i wierności. Jej przesłanie zachęca nas do stawiania Boga na pierwszym miejscu i nieuginania się przed presją świata, nawet gdy wydaje się ona przytłaczająca.

Niech modlitwa do św. Filomeny pomaga nam w trudnych chwilach życia i przypomina, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, a wstawiennictwo Jego świętych może przynieść rozwiązanie nawet w sytuacjach po ludzku beznadziejnych.

Dodaj komentarz