Modlitwa do św. Filipa Apostoła

28 marca, 2025
Napisane przez Marek Czarnecki

Autor strony to pasjonat teologii i duchowości, dzielący się swoim doświadczeniem i wiedzą, by inspirować innych na drodze wiary.

Święty Filip – apostoł, który z prostotą serca zaprosił Natanaela: „Chodź i zobacz”, by ten mógł osobiście spotkać Mesjasza. Ten, który podczas Ostatniej Wieczerzy poprosił Jezusa: „Pokaż nam Ojca”, otrzymując odpowiedź odsłaniającą najgłębsze tajemnice wiary: „Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca”.

W modlitwie do św. Filipa prosimy o łaskę szczerego poszukiwania Boga i odwagę prowadzenia innych do Chrystusa.

Główna Modlitwa do św. Filipa Apostoła

Święty Filipie Apostole, wierny uczniu Chrystusa, który z gorliwością odpowiedziałeś na Jego wezwanie i z prostotą serca prowadziłeś innych do spotkania z Nim, wysłuchaj naszej modlitwy.

Ty, który pragnąłeś zobaczyć Ojca, ucz nas rozpoznawać oblicze Boga w Chrystusie i w bliźnich, których spotykamy na drodze życia. Wyproś nam łaskę szczerego poszukiwania prawdy i otwartości na działanie Ducha Świętego.

Pomóż nam naśladować Twoją gorliwość w głoszeniu Dobrej Nowiny i odwagę w zapraszaniu innych do spotkania z Jezusem. Wskaż nam prostą drogę do Chrystusa, gdy gubimy się w zawiłościach świata.

Patronie piekarzy i cukierników, ty, który karmiłeś lud chlebem słowa Bożego, wypraszaj naszym rodzinom chleb powszedni i pokarm duchowy. Broń nas od głodu ciała i duszy.

Święty Filipie, który oddałeś życie za wiarę, wspieraj nas w chwilach próby i cierpienia. Pomóż nam wytrwać w wierności Chrystusowi aż do końca naszych dni, abyśmy mogli razem z Tobą wielbić Boga w Jego Królestwie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Litania do św. Filipa Apostoła

Kyrie eleison, Christe eleison, Kyrie eleison. Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas. Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami. Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami. Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami. Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, módl się za nami. Święty Filipie Apostole, módl się za nami. Święty Filipie, który pierwszy usłyszałeś wezwanie „Pójdź za Mną”, módl się za nami. Święty Filipie, który przyprowadziłeś Natanaela do Jezusa, módl się za nami. Święty Filipie, któremu Jezus powierzył nakarmienie tłumów, módl się za nami. Święty Filipie, który prosiłeś: „Pokaż nam Ojca”, módl się za nami. Święty Filipie, któremu Jezus objawił tajemnicę jedności z Ojcem, módl się za nami. Święty Filipie, gorliwy głosicielu Ewangelii, módl się za nami. Święty Filipie, który nawróciłeś wielu we Frygii, módl się za nami. Święty Filipie, który swoim słowem obaliłeś bożki pogan, módl się za nami. Święty Filipie, który wskrzeszałeś umarłych, módl się za nami. Święty Filipie, który wypędzałeś złe duchy, módl się za nami. Święty Filipie, który uzdrawiałeś chorych, módl się za nami. Święty Filipie, który oddałeś życie za Chrystusa, módl się za nami. Święty Filipie, patronie piekarzy i cukierników, módl się za nami. Święty Filipie, patronie Luksemburga i Uruapan, módl się za nami. Święty Filipie, opiekunie w walce z chorobami, módl się za nami. Święty Filipie, orędowniku w potrzebach doczesnych, módl się za nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módl się za nami, święty Filipie Apostole. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Boże, który nas radujesz coroczną uroczystością świętego Filipa, spraw, prosimy, abyśmy naśladowali przykład jego cnót, i jak on, prowadzili innych do poznania Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa o łaskę poznania Boga

Święty Filipie, który podczas Ostatniej Wieczerzy prosiłeś Jezusa: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”, pomóż nam w naszym poszukiwaniu Boga.

Wyproś nam łaskę głębokiego poznania Chrystusa, w którym objawia się pełnia bóstwa. Oświeć nasze umysły i serca, abyśmy potrafili rozpoznać Jego obecność w naszym życiu – w Eucharystii, w słowie Bożym, w bliźnich, w wydarzeniach codzienności.

Pomóż nam zrozumieć, że poznanie Boga nie jest tylko intelektualnym zgłębianiem prawd wiary, ale przede wszystkim osobistym spotkaniem z Tym, który jest Miłością. Naucz nas patrzeć na świat oczami wiary i dostrzegać ślady Bożej obecności wokół nas.

Święty Filipie, prowadź nas do Chrystusa, abyśmy mogli razem z Tobą kontemplować oblicze Ojca w wieczności. Amen.

Modlitwa za ewangelizatorów

Święty Filipie, który z prostotą i entuzjazmem przyprowadziłeś Natanaela do Jezusa, mówiąc: „Chodź i zobacz”, wspieraj wszystkich, którzy głoszą Ewangelię w dzisiejszym świecie.

Wyproś im łaskę gorliwości i odwagi w głoszeniu Chrystusa, nawet gdy spotykają się z obojętnością lub odrzuceniem. Naucz ich, jak Ty, prowadzić innych do osobistego spotkania z Jezusem, a nie tylko do poznania prawd wiary.

Wspieraj szczególnie misjonarzy pracujących w trudnych warunkach, katechetów przekazujących wiarę młodemu pokoleniu, kaznodziejów głoszących słowo Boże, świeckich zaangażowanych w nową ewangelizację oraz wszystkich, którzy świadectwem swojego życia pokazują innym drogę do Boga.

Święty Filipie, pomóż nam być autentycznymi świadkami Chrystusa w naszych rodzinach, miejscach pracy i wszędzie tam, gdzie nas Bóg posyła. Amen.

Kim był św. Filip Apostoł?

Święty Filip pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim, z tego samego miasta co Piotr i Andrzej. Był jednym z pierwszych uczniów powołanych przez Jezusa, który skierował do niego proste wezwanie: „Pójdź za Mną” (J 1,43). Filip od razu odpowiedział na to powołanie i z entuzjazmem przyprowadził do Jezusa swojego przyjaciela Natanaela (Bartłomieja), mówiąc: „Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy – Jezusa, syna Józefa z Nazaretu” (J 1,45).

W Ewangelii św. Jana Filip pojawia się jeszcze kilkakrotnie: to do niego Jezus zwraca się z pytaniem, gdzie kupić chleb dla głodnego tłumu (J 6,5-7); to on pośredniczy, gdy Grecy chcą zobaczyć Jezusa (J 12,21-22); wreszcie podczas Ostatniej Wieczerzy prosi: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”, na co otrzymuje głęboką odpowiedź Jezusa: „Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca” (J 14,8-9).

Po Zesłaniu Ducha Świętego, według tradycji, Filip głosił Ewangelię w Grecji, Frygii i Scytii, nawracając wielu pogan i dokonując licznych cudów – uzdrawiał chorych, wskrzeszał umarłych i wypędzał złe duchy. Poniósł śmierć męczeńską około 80 roku w Hierapolis (dzisiejsza Turcja), gdzie został ukrzyżowany głową w dół, podobnie jak św. Piotr. W ikonografii przedstawiany jest z krzyżem, księgą lub koszem chleba (nawiązanie do rozmnożenia chleba). Jest patronem piekarzy, cukierników, kapeluszników, miasta Luksemburg i Uruapan (Meksyk). Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 3 maja, wraz ze św. Jakubem Młodszym.

Znaczenie św. Filipa dla Polski

W Polsce kult św. Filipa Apostoła, choć nie tak powszechny jak niektórych innych apostołów, ma swoje stałe miejsce w tradycji religijnej. Liczne kościoły w całym kraju noszą wezwanie Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, a najstarsze z nich pochodzą jeszcze z okresu średniowiecza.

Jednym z najbardziej znanych jest zabytkowy kościół św. Filipa i Jakuba w Sękowej (województwo małopolskie), wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta drewniana świątynia z XV wieku jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce.

Innym ważnym ośrodkiem kultu św. Filipa jest kościół św. Filipa i Jakuba w Żorach (województwo śląskie), gdzie corocznie 3 maja odbywa się uroczysty odpust. Szczególnym zwyczajem jest tam procesja z figurami apostołów ulicami miasta.

W wielu polskich parafiach pod wezwaniem św. Filipa i Jakuba kultywowana jest tradycja święcenia pokarmów i nasion 3 maja, co ma związek z rolniczym charakterem tego święta w tradycji ludowej. Wierzono bowiem, że od tego dnia można było bezpiecznie siać i sadzić rośliny wrażliwe na przymrozki.

Warto dodać, że w polskiej tradycji ludowej dzień św. Filipa i Jakuba (3 maja) był ważnym punktem w kalendarzu rolniczym. Z tym dniem wiązało się przysłowie: „Na świętego Filipa, zimna ustępują chyba”, co odnosiło się do końca okresu przymrozków. Innym popularnym powiedzeniem było: „Na świętego Filipa i Jakuba, snujże sobie, pszczółko, po dąbrowie”, wskazujące na początek intensywnego okresu zbierania nektaru przez pszczoły.

Duchowe przesłanie św. Filipa dla współczesnych

Historia św. Filipa niesie wiele inspiracji dla ludzi żyjących w XXI wieku. Jego proste zaproszenie skierowane do Natanaela: „Chodź i zobacz” przypomina, że wiara chrześcijańska nie jest przede wszystkim zbiorem doktryn, ale żywym spotkaniem z Chrystusem. W czasach, gdy wielu ludzi odchodzi od Kościoła, bo postrzega go jako instytucję odległą od życia, przykład Filipa zachęca do prostego świadectwa i zaproszenia do osobistego doświadczenia Boga.

Pytanie Filipa: „Pokaż nam Ojca” wyrasta z głębokiego pragnienia poznania Boga, które jest wpisane w serce każdego człowieka. Odpowiedź Jezusa: „Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca” przypomina, że w Chrystusie Bóg stał się bliski, widzialny i dostępny. To przesłanie jest szczególnie ważne w czasach, gdy wielu poszukuje duchowości, ale nie zawsze znajduje drogę do Boga osobowego.

Postać św. Filipa przemawia do nas również swoją autentycznością i bezpośredniością. W Ewangelii jest on przedstawiony jako człowiek szczery, który nie boi się zadawać pytań i wyrażać swoich wątpliwości. To przypomina, że wiara nie wyklucza pytań i poszukiwań, a wręcz przeciwnie – autentyczna relacja z Bogiem rodzi się często z uczciwego stawiania pytań.

Cuda i łaski za wstawiennictwem św. Filipa

Wielu wiernych świadczy o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem św. Filipa Apostoła. W księgach wotywnych w kościołach pod jego wezwaniem można znaleźć podziękowania za pomoc w różnych potrzebach życiowych.

Szczególnie często zgłaszane są przypadki pomocy w sprawach związanych z pracą zawodową, zwłaszcza u osób pracujących w piekarnictwie i cukiernictwie. Wielu piekarzy i cukierników modli się do św. Filipa o powodzenie w pracy i ochronę przed wypadkami.

W kościele św. Filipa i Jakuba w Żorach wierni dziękują za liczne łaski, w tym uzdrowienia z chorób, pomoc w trudnych sytuacjach rodzinnych i zawodowych, opiekę w podróży i szczęśliwe rozwiązanie trudnych spraw.

Wśród niezwykłych przypadków interwencji św. Filipa warto wymienić historię z Żor, gdzie podczas wielkiego pożaru miasta w 1702 roku, który strawił większość zabudowy, kościół św. Filipa i Jakuba pozostał nietknięty. Mieszkańcy przypisali to cudownej opiece apostołów i od tego czasu co roku organizują dziękczynną procesję.

Święty Filip w polskiej kulturze i tradycji

Postać św. Filipa znalazła swoje miejsce w polskiej kulturze i sztuce. W wielu kościołach można podziwiać jego wizerunki – na obrazach, w rzeźbach, witrażach. Najczęściej przedstawiany jest z krzyżem (symbol męczeństwa) lub z koszem chleba (nawiązanie do cudu rozmnożenia).

W polskiej tradycji ludowej dzień św. Filipa i Jakuba (3 maja) był ważnym momentem w cyklu obrzędowym związanym z wiosną. W niektórych regionach Polski, szczególnie na Śląsku i w Małopolsce, tego dnia organizowano tzw. majówki – wyjścia lub wyjazdy za miasto, połączone z modlitwą i śpiewem pieśni maryjnych (co wiązało się również z rozpoczynającym się w tym dniu miesiącem maryjnym).

W dawnej Polsce dzień św. Filipa i Jakuba był też okazją do zawierania umów handlowych i rozpoczynania nowych przedsięwzięć gospodarczych. Wierzono, że patronat apostołów zapewni powodzenie w interesach.

Warto wspomnieć, że 3 maja, kiedy czcimy św. Filipa, jest w Polsce dniem szczególnym także z innych powodów – to uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz święto narodowe upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Jak uczcić św. Filipa w codziennym życiu?

Jest wiele sposobów, by uczcić św. Filipa i prosić o jego wstawiennictwo:

  • Naśladowanie jego ewangelizacyjnej gorliwości – zapraszanie innych do spotkania z Chrystusem poprzez proste świadectwo wiary i życie według Ewangelii
  • Pogłębianie znajomości Ewangelii – szczególnie fragmentów, w których występuje św. Filip (Ewangelia św. Jana, rozdziały 1, 6, 12 i 14)
  • Modlitwa za misjonarzy i ewangelizatorów – którzy, jak św. Filip, głoszą Dobrą Nowinę w różnych częściach świata
  • Odwiedzenie kościoła pod wezwaniem św. Filipa lub św. Filipa i Jakuba, szczególnie 3 maja, w dniu ich wspomnienia
  • Modlitwa za piekarzy i cukierników – którzy znajdują się pod szczególnym patronatem św. Filipa
  • Dzielenie się chlebem z potrzebującymi – nawiązując do roli św. Filipa w cudzie rozmnożenia chleba

3 maja, w dniu wspomnienia św. Filipa, warto uczestniczyć we Mszy świętej i prosić o jego wstawiennictwo w naszych osobistych intencjach.

Zakończenie

Modlitwa do św. Filipa Apostoła to nie tylko prośba o wstawiennictwo w konkretnych sprawach, ale także okazja do refleksji nad własną drogą wiary. Ten święty, który z prostotą serca odpowiedział na wezwanie Chrystusa i prowadził innych do spotkania z Nim, przypomina nam, że istotą chrześcijaństwa jest osobowa relacja z Bogiem.

W świecie pełnym zawiłych teorii i skomplikowanych systemów filozoficznych, przykład św. Filipa zachęca do prostoty wiary i bezpośredniości w relacji z Bogiem. Jego pytanie: „Pokaż nam Ojca” wyraża najgłębsze pragnienie ludzkiego serca – pragnienie zobaczenia Boga twarzą w twarz.

Niech modlitwa do św. Filipa pomaga nam w naszym poszukiwaniu Boga i dodaje odwagi w głoszeniu Dobrej Nowiny. Niech jego wstawiennictwo wyjedna nam łaskę, byśmy umieli prowadzić innych do Chrystusa prostym zaproszeniem: „Chodź i zobacz”.

Dodaj komentarz