Święty Ambroży, wielki Doktor Kościoła i patron pszczół, pozostaje jedną z najbardziej wpływowych postaci wczesnego chrześcijaństwa. Jego modlitwy są skarbnicą mądrości i duchowego przewodnictwa dla wiernych na całym świecie.
W tradycji polskiej, szczególnie wśród pszczelarzy i miłośników literatury, wezwanie do tego świętego ma szczególne znaczenie jako prośba o dar wymowy i mądrości.
Zawartość
Główna Modlitwa do św. Ambrożego
O święty Ambrożym, pasterzu i nauczycielu wiernych, Ty, który odważnie broniłeś Kościoła przed błędami i z miłością prowadziłeś powierzonych Ci ludzi. Spójrz na nas, którzy dziś przychodzimy do Ciebie z prośbą o wstawiennictwo.
Ty, którego wymowa poruszała serca i umysły, uproś nam dar mądrości i odwagi w wyznawaniu wiary. Ty, patron pszczół i miodu, naucz nas pracowitości i słodyczy w relacjach z innymi.
Wspieraj nas swoim wstawiennictwem, abyśmy tak jak Ty potrafili łączyć wiarę z życiem codziennym, odważnie bronić prawdy i z miłością służyć bliźnim. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dodatkowe Modlitwy
Modlitwa o dar wymowy
Święty Ambrożym, którego usta napełnione były miodem Bożej mądrości, uproś mi dar właściwego słowa. Niech moje wypowiedzi będą jak Twoje – pełne prawdy, miłości i mądrości. Pomóż mi głosić Ewangelię nie tylko słowami, ale przede wszystkim życiem. Amen.
Modlitwa pszczelarzy do św. Ambrożego
Święty Ambrożym, opiekunie pszczół i pszczelarzy, wstawiaj się za nami i naszymi pasiekami. Chroń nasze pszczoły od chorób i niebezpieczeństw, spraw by nasze ule były pełne miodu, a nasza praca przynosiła obfite owoce. Naucz nas, jak Ty, czerpać mądrość z obserwacji pracowitych pszczół i ich harmonijnej wspólnoty. Amen.
Modlitwa o mądrość
O święty Ambrożym, Ty, który byłeś nauczycielem świętego Augustyna i wielu innych, uproś mi światło Ducha Świętego w poznawaniu Bożych tajemnic. Pomóż mi rozpoznawać prawdę wśród fałszu tego świata i mieć odwagę, by żyć według niej każdego dnia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Kim był św. Ambroży?
Święty Ambroży urodził się około 339 roku w Trewirze, w rodzinie rzymskiego prefekta Galii. Zdobył staranne wykształcenie w Rzymie, po czym rozpoczął karierę urzędniczą, zostając namiestnikiem prowincji Ligurii i Emilii z siedzibą w Mediolanie. W 374 roku, będąc jeszcze katechumenem, został niespodziewanie wybrany biskupem Mediolanu przez aklamację ludu. Ta niezwykła sytuacja zmusiła go do przyjęcia chrztu, a tydzień później – sakry biskupiej.
Jako biskup Ambroży zasłynął z niezwykłej odwagi w obronie wiary. Nie wahał się przeciwstawić nawet cesarzowi Teodozjuszowi, gdy ten dopuścił się masakry w Tesalonikach, odmawiając mu wstępu do kościoła, dopóki nie odbędzie publicznej pokuty.
Święty Ambroży był także znakomitym mówcą i pisarzem. Jego kazania przyciągnęły do Kościoła wielu, w tym świętego Augustyna, którego nawrócenie i chrzest są w dużej mierze zasługą Ambrożego. Pozostawił po sobie bogaty dorobek pisarski, w tym dzieła teologiczne, komentarze biblijne i hymny liturgiczne, z których niektóre śpiewane są do dziś.
W polskiej tradycji św. Ambroży czczony jest szczególnie jako patron pszczelarzy i miodu. Legenda głosi, że gdy był niemowlęciem, rój pszczół osiadł na jego ustach, nie czyniąc mu żadnej krzywdy, a pozostawiając kroplę miodu – znak przyszłej słodyczy jego wymowy. Z tego powodu w ikonografii przedstawiany jest często z ulem lub pszczołami.
Zmarł w Wielką Sobotę, 4 kwietnia 397 roku w Mediolanie. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 7 grudnia, w wigilię święta Niepokalanego Poczęcia NMP.
Dlaczego warto modlić się do św. Ambrożego?
Święty Ambroży jest wzorem dla wielu grup zawodowych i społecznych. Prawnicy i urzędnicy państwowi mogą uczyć się od niego, jak łączyć sprawowanie władzy z wiarą chrześcijańską. Duszpasterze i kaznodzieje znajdą w nim inspirację dla swojej posługi głoszenia Słowa Bożego. Pszczelarze od wieków wzywają jego opieki nad pasiekami.
W polskiej tradycji ludowej, szczególnie na terenach Podkarpacia i Małopolski, gdzie pszczelarstwo ma długą tradycję, dzień św. Ambrożego był okazją do błogosławienia uli i modlitw o obfite zbiory miodu w nadchodzącym sezonie. W niektórych regionach Polski zachował się zwyczaj pieczenia na ten dzień pierników ambrozjańskich – słodkich ciastek z dodatkiem miodu i przypraw korzennych.
Pomoce w modlitwie do św. Ambrożego
Cytaty św. Ambrożego
By lepiej zrozumieć duchowość tego wielkiego świętego, warto rozważać jego słowa:
- „Gdzie jest Piotr, tam jest Kościół” – podkreślenie znaczenia jedności z Piotrem i jego następcami.
- „Nie jest wstydem dla Kościoła, że nawraca się do Pana” – o potrzebie nieustannej odnowy w Kościele.
- „Kiedy jestem w Rzymie, poszczę w sobotę; kiedy jestem w Mediolanie, nie poszczę. Rób tak samo: do jakiegokolwiek Kościoła przybędziesz, zachowuj jego zwyczaje” – o mądrym podejściu do lokalnych tradycji.
Tradycje związane ze św. Ambrożym w Polsce
W polskiej tradycji ludowej, szczególnie na wsiach, istnieje zwyczaj stawiania świecy przed obrazem św. Ambrożego, zwłaszcza przez studentów przed egzaminami lub przez tych, którzy mają wygłosić ważne przemówienie.
W Pszczelej Woli koło Lublina, gdzie znajduje się jedyne w Polsce Technikum Pszczelarskie, dzień św. Ambrożego obchodzony jest szczególnie uroczyście, z procesją do kapliczki świętego i błogosławieństwem narzędzi pszczelarskich.
Litania do św. Ambrożego
Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison. Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami. Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami. Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami. Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, módl się za nami. Święty Ambrożym, módl się za nami. Wielki Doktorze Kościoła, módl się za nami. Gorliwy Pasterzu, módl się za nami. Obrońco wiary katolickiej, módl się za nami. Nauczycielu świętego Augustyna, módl się za nami. Miłośniku Bożej mądrości, módl się za nami. Wzorze odwagi biskupiej, módl się za nami. Patronie pszczelarzy, módl się za nami. Opiekunie mówców i kaznodziejów, módl się za nami.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
V. Módl się za nami, święty Ambrożym. R. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się: Boże, Ty dałeś Kościołowi świętego Ambrożego, biskupa i wyznawcę, jako głosiciela Twojej prawdy i odważnego obrońcę wolności Kościoła; spraw, prosimy, abyśmy za jego wstawiennictwem poznawali prawdę i mężnie jej bronili. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Zakończenie
Modlitwa do świętego Ambrożego to nie tylko prośba o wstawiennictwo, ale także szkoła wiary i odwagi. Ten wielki święty uczy nas, jak łączyć głęboką duchowość z zaangażowaniem społecznym, jak bronić prawdy bez względu na konsekwencje i jak służyć Kościołowi i bliźnim z oddaniem i miłością. Niech jego przykład i modlitwy pomagają nam wzrastać w wierze i mądrości, byśmy jak on potrafili być „solą ziemi i światłem świata” w dzisiejszych czasach.