Święty Jan Ewangelista – umiłowany uczeń Jezusa, który spoczywał na Jego piersi podczas Ostatniej Wieczerzy i jako jedyny z apostołów pozostał pod krzyżem. Ten, któremu Chrystus powierzył swoją Matkę, a który później przekazał nam najgłębsze tajemnice Bożej miłości w swojej Ewangelii, listach i Apokalipsie.
W modlitwie do tego wielkiego świętego prosimy o łaskę czystej miłości do Boga i bliźniego oraz o głębokie zrozumienie tajemnic wiary.
Zawartość
- 1 Główna Modlitwa do św. Jana Ewangelisty
- 2 Litania do św. Jana Ewangelisty
- 3 Modlitwa o głęboką przyjaźń z Chrystusem
- 4 Modlitwa o zrozumienie Bożego Słowa
- 5 Kim był św. Jan Ewangelista?
- 6 Znaczenie św. Jana dla Polski
- 7 Sanktuaria i miejsca kultu św. Jana w Polsce
- 8 Święty Jan Ewangelista w polskiej kulturze i sztuce
- 9 Dlaczego warto modlić się do św. Jana Ewangelisty?
- 10 Święty Jan dla współczesnych
- 11 Jak uczcić św. Jana w codziennym życiu?
- 12 Zakończenie
Główna Modlitwa do św. Jana Ewangelisty
Święty Janie, umiłowany uczniu Pana, Ty, który byłeś tak blisko Serca Jezusa i słyszałeś jego bicie podczas Ostatniej Wieczerzy, przybliż mnie do tego Źródła miłości.
Ty, któremu Jezus z wysokości krzyża powierzył swoją Matkę, ucz mnie kochać Maryję taką synowską miłością, jaką Ty Ją umiłowałeś. Pomagaj mi dostrzegać w Niej najdoskonalszy wzór wiary, nadziei i miłości.
Apostole, który najpełniej zrozumiałeś, że Bóg jest miłością, pomóż mi kochać Boga i bliźnich czystym sercem. Spraw, bym jak Ty umiał(a) dostrzegać działanie Boga w swoim życiu i w otaczającym mnie świecie.
Orle wznoszący się ku niebu, który oglądałeś tajemnice Boże i przekazałeś je w pismach napełnionych Duchem Świętym, wyproś mi łaskę zrozumienia Bożego słowa i życia nim na co dzień.
Święty Janie, patronie przyjaźni, teologów i pisarzy, prowadź mnie drogą kontemplacji i miłości do spotkania z Panem w wieczności. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Litania do św. Jana Ewangelisty
Kyrie eleison, Christe eleison, Kyrie eleison. Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas. Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami. Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami. Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami. Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, Matko Boża i Matko nasza, módl się za nami. Święty Janie Ewangelisto, módl się za nami. Święty Janie, umiłowany uczniu Pański, módl się za nami. Święty Janie, który spoczywałeś na piersi Jezusa, módl się za nami. Święty Janie, któremu Jezus z krzyża powierzył swoją Matkę, módl się za nami. Święty Janie, wierny świadku Chrystusa, módl się za nami. Święty Janie, Apostole miłości, módl się za nami. Święty Janie, piewco Słowa Wcielonego, módl się za nami. Święty Janie, autorze najgłębszej Ewangelii, módl się za nami. Święty Janie, który napisałeś „Bóg jest miłością”, módl się za nami. Święty Janie, głosicielu prawdy, módl się za nami. Święty Janie, wzorze czystości, módl się za nami. Święty Janie, wzorze kontemplacji, módl się za nami. Święty Janie, orle wśród Ewangelistów, módl się za nami. Święty Janie, teologu Bożej miłości, módl się za nami. Święty Janie, wizjonerze z Patmos, módl się za nami. Święty Janie, proroku Apokalipsy, módl się za nami. Święty Janie, który doczekałeś sędziwego wieku, módl się za nami. Święty Janie, patronie przyjaźni, módl się za nami. Święty Janie, patronie teologów, módl się za nami. Święty Janie, opiekunie osób konsekrowanych, módl się za nami.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
Módl się za nami, święty Janie Ewangelisto. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się: Boże, który przez błogosławionego Jana Apostoła objawiłeś nam tajemnice Twojego Słowa, spraw, prosimy, abyśmy mogli pojąć i umiłować to, co on w godny sposób przekazał naszym umysłom. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Modlitwa o głęboką przyjaźń z Chrystusem
Święty Janie, który byłeś tak blisko Jezusa, że nazwano Cię uczniem, którego On miłował, pomóż mi nawiązać głęboką, osobistą relację z Chrystusem.
Naucz mnie wsłuchiwać się w bicie Jego Serca, jak Ty to czyniłeś podczas Ostatniej Wieczerzy. Pokaż mi, jak trwać przy Nim w chwilach trudności i cierpienia, tak jak Ty trwałeś pod krzyżem.
Wprowadź mnie w tajemnicę Bożej miłości, którą tak pięknie opisałeś w swojej Ewangelii i listach. Spraw, by moja przyjaźń z Jezusem przemieaiała moje życie i relacje z innymi ludźmi.
Święty Janie, naucz mnie kochać Jezusa czystą i bezinteresowną miłością, abym mógł(mogła) kiedyś wraz z Tobą kontemplować Go w chwale nieba. Amen.
Modlitwa o zrozumienie Bożego Słowa
Święty Janie, którego Ewangelia prowadzi nas do najgłębszych tajemnic Chrystusa, pomóż mi czytać Pismo Święte z wiarą i zrozumieniem.
Ty, który przedstawiłeś nam Jezusa jako Słowo, które stało się ciałem, naucz mnie wsłuchiwać się w to Słowo i pozwalać, by przemieniało moje życie. Spraw, bym umiał(a) rozpoznawać obecność Boga w codzienności i odpowiadać na Jego wezwania.
Oświecaj teologów i biblistów, by ich praca służyła przybliżaniu wiernych do Chrystusa. Wspieraj swoim wstawiennictwem wszystkich, którzy głoszą Ewangelię, by czynili to z mocą i przekonaniem.
Święty Janie, orle wznoszący się ku niebu, naucz mnie kontemplować Boże tajemnice i żyć nimi na co dzień. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Kim był św. Jan Ewangelista?
Święty Jan Ewangelista był synem Zebedeusza i Salome, bratem Jakuba Starszego, i początkowo, podobnie jak ojciec, trudnił się rybołówstwem nad Jeziorem Galilejskim. Wraz z bratem został powołany przez Jezusa, gdy naprawiał sieci. Jan należał do najbliższego grona uczniów Chrystusa, był świadkiem Przemienienia na górze Tabor i modlitwy w Ogrójcu. Podczas Ostatniej Wieczerzy spoczywał na piersi Jezusa, a jako jedyny z apostołów pozostał pod krzyżem, gdzie umierający Chrystus powierzył mu swoją Matkę, mówiąc: „Oto Matka twoja”.
Po Zesłaniu Ducha Świętego Jan działał najpierw w Jerozolimie i Samarii, a później, według tradycji, w Efezie w Azji Mniejszej. Jest autorem czwartej Ewangelii, trzech listów apostolskich i Apokalipsy (Objawienia św. Jana). Jego pisma wyróżniają się głęboką teologią i mistycznym charakterem, za co otrzymał przydomek Teologa. Według tradycji, za panowania cesarza Domicjana został zesłany na wyspę Patmos, gdzie miał wizje apokaliptyczne. Dożył sędziwego wieku jako jedyny z apostołów, umierając śmiercią naturalną około 100 roku w Efezie.
W ikonografii przedstawiany jest jako młodzieniec (najmłodszy z apostołów) z księgą, orłem (symbol przenikliwości jego Ewangelii), kielichem z wężem (nawiązanie do legendy o próbie otrucia) lub kotłem z wrzącym olejem (nawiązanie do próby męczeństwa). Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 27 grudnia. Jest patronem teologów, pisarzy, introligatorów, kopistów, drukarzy, a także przyjaźni.
Znaczenie św. Jana dla Polski
W Polsce kult św. Jana Ewangelisty ma długą tradycję, sięgającą początków chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Liczne kościoły w całym kraju noszą jego wezwanie, a najstarsze z nich, jak kościół św. Jana w Krakowie czy katedra św. Jana w Warszawie, świadczą o znaczeniu tego świętego dla polskiego Kościoła.
Warto wspomnieć, że katedra św. Jana w Warszawie jest nie tylko świątynią o wielkim znaczeniu religijnym, ale także miejscem ważnych wydarzeń historycznych – to tutaj odbywały się koronacje królów, uroczyste Te Deum po zwycięskich bitwach, a także pogrzeby wybitnych Polaków.
Z postacią św. Jana wiąże się w Polsce także tradycja święcenia wina w dniu jego wspomnienia (27 grudnia). Zwyczaj ten nawiązuje do legendy, według której apostoł miał wypić zatruty napój, lecz dzięki uprzedniemu pobłogosławieniu go, trucizna nie wyrządziła mu krzywdy. Poświęcone wino, zwane „winem świętojańskim”, uważano za lekarstwo i środek chroniący przed zatruciem.
W polskich wiejskich zwyczajach dzień św. Jana miał również znaczenie jako jeden z dni „dwunastu nocy” między Bożym Narodzeniem a Trzema Królami, kiedy to, według wierzeń ludowych, można było przepowiadać pogodę na nadchodzący rok.
Sanktuaria i miejsca kultu św. Jana w Polsce
W Polsce znajduje się wiele miejsc związanych z kultem św. Jana Ewangelisty. Jednym z najważniejszych jest archikatedra św. Jana w Warszawie, której początki sięgają XIV wieku. Świątynia ta, choć została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej i odbudowana w latach powojennych, pozostaje sercem religijnym stolicy i miejscem ważnych uroczystości patriotycznych.
Innym ważnym ośrodkiem kultu jest kościół św. Jana w Krakowie, jeden z najstarszych w mieście, związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Przed wiekami był to kościół akademicki, w którym modlili się profesorowie i studenci, w tym święty Jan Kanty.
W Szczecinie znajduje się bazylika archikatedralna św. Jakuba, gdzie w jednej z kaplic szczególną czcią otaczany jest św. Jan Ewangelista, przedstawiony na pięknym barokowym ołtarzu.
Warto również wspomnieć o sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku, gdzie w klasztornym kościele znajduje się cykl obrazów przedstawiających życie św. Jana Ewangelisty, będący jednym z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej w Polsce.
Święty Jan Ewangelista w polskiej kulturze i sztuce
Postać św. Jana znalazła swoje miejsce w polskiej kulturze i sztuce. W wielu kościołach można podziwiać jego wizerunki – na obrazach, w rzeźbach, w witrażach. Jednym z najpiękniejszych jest tryptyk Koronacji Maryi z kościoła Mariackiego w Krakowie, gdzie św. Jan przedstawiony jest jako młodzieniec towarzyszący Matce Bożej.
W literaturze polskiej motywy z Ewangelii i Apokalipsy św. Jana często pojawiały się w twórczości poetów i pisarzy, od średniowiecza po współczesność. Szczególnie polscy romantycy, jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki, nawiązywali do apokaliptycznych wizji św. Jana, interpretując je w kontekście losów ojczyzny.
W muzyce warto wspomnieć o twórczości Karola Szymanowskiego, którego „Stabat Mater” nawiązuje do sceny pod krzyżem, gdzie Jan stał obok Matki Bożej. Również współczesny kompozytor Wojciech Kilar w swoich dziełach sakralnych czerpał inspiracje z pism Janowych.
W polskiej tradycji ludowej św. Jan Ewangelista jest czasem mylony ze św. Janem Chrzcicielem, zwłaszcza w kontekście obrzędów i wierzeń związanych z dniem św. Jana (24 czerwca). Ta swoista „kontaminacja” dwóch różnych postaci świadczy o żywotności kultu świętych w polskiej religijności ludowej.
Dlaczego warto modlić się do św. Jana Ewangelisty?
Święty Jan jest szczególnym orędownikiem w sprawach związanych z duchowością i mistycznym wymiarem wiary. Jego wstawiennictwa warto szukać, gdy:
- pragniemy pogłębić naszą relację z Jezusem i Maryją
- studiujemy teologię lub zgłębiamy Pismo Święte
- szukamy mądrości i zrozumienia tajemnic wiary
- potrzebujemy światła w rozeznawaniu życiowej drogi
- modlimy się o dar prawdziwej przyjaźni
- prosimy o czystość serca i dalekowzroczność w sprawach duchowych
- potrzebujemy ochrony przed „truciznami” współczesnego świata – fałszywymi ideologiami, manipulacją, zniewoleniami
Wielu wiernych świadczy o skuteczności jego wstawiennictwa, szczególnie w sprawach dotyczących pogłębienia życia duchowego i rozeznania życiowego powołania.
Święty Jan dla współczesnych
Historia św. Jana niesie wiele inspiracji dla ludzi żyjących w XXI wieku. Jego relacja z Jezusem uczy nas autentycznej przyjaźni z Bogiem, opartej nie na strachu czy interesowności, ale na miłości i zaufaniu.
W świecie pełnym powierzchownych kontaktów i płytkich relacji, przykład św. Jana przypomina o wartości prawdziwej przyjaźni i wierności, które przetrwają nawet najtrudniejsze próby – Jan nie opuścił Jezusa nawet w godzinie krzyża.
Dla młodych ludzi św. Jan może być szczególnie bliski jako patron czystej miłości. Tradycja Kościoła mówi o nim jako o dziewiczym apostole, który potrafił kochać głęboko, ale bez pożądliwości.
W epoce zalewu informacji i fake newsów, św. Jan, który napisał „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”, przypomina o znaczeniu prawdy jako fundamentu wolności człowieka.
Dla pisarzy, dziennikarzy i wszystkich pracujących słowem, św. Jan jest wzorem odpowiedzialności za przekazywane treści i inspiracją do poszukiwania słów, które budują, a nie niszczą.
Jak uczcić św. Jana w codziennym życiu?
Jest wiele sposobów, by uczcić św. Jana i prosić o jego wstawiennictwo:
- Lektura Ewangelii św. Jana – warto poświęcić czas na medytację nad tym wyjątkowym tekstem, szczególnie fragmentami o miłości Boga do człowieka
- Modlitwa za teologów i biblistów – aby ich praca pomagała wiernym w pogłębianiu relacji z Bogiem
- Troska o budowanie prawdziwych przyjaźni – opartych na szczerości, wierności i wzajemnym wsparciu
- Nabożeństwo do Matki Bożej – naśladując św. Jana, który przyjął Maryję jako swoją Matkę
- Troska o czystość w myślach, słowach i czynach – cecha tak charakterystyczna dla „ucznia umiłowanego”
Warto również zainteresować się ikonografią św. Jana w sztuce chrześcijańskiej, która pomaga lepiej zrozumieć jego rolę w historii zbawienia i w Kościele.
Zakończenie
Modlitwa do św. Jana Ewangelisty to nie tylko prośba o wstawiennictwo w konkretnych sprawach, ale także okazja do refleksji nad własnym życiem w świetle wartości, które on ucieleśniał – głębokiej wiary, niezachwianej nadziei i przede wszystkim czystej miłości.
Ten święty, który zostawił nam najgłębsze słowa o Bogu – „Bóg jest miłością” – przypomina, że istotą chrześcijaństwa nie jest zbiór przepisów czy nakazów, ale osobowa relacja z Jezusem Chrystusem, który do końca nas umiłował.
W świecie, gdzie tak często brakuje autentycznych wartości i prawdziwych więzi międzyludzkich, przykład św. Jana uczy nas, że tylko miłość jest w stanie przemieniać rzeczywistość i nadawać sens ludzkiemu życiu.
Niech modlitwa do św. Jana Ewangelisty pomaga nam wzrastać w miłości do Boga i bliźniego, byśmy mogli kiedyś, wraz z nim, kontemplować oblicze Chrystusa w wieczności.